Air India má již brzy zveřejnit detaily obří objednávky nových letadel

21.01.2023 - Asie & AustrálieJak jsme informovali v prosinci, letecká společnost Air India jedná s výrobci Airbus a Boeing o obří objednávce letadel. Podle agentury Reuters má příští týden v pátek 27.ledna být dosud největší objednávka nových letadel jedné letecké společnosti oficiálně oznámena. Podle zdrojů agentury se tak má stát symbolicky přesně rok poté, co indický konglomerát Tata Group získal konrtolu nad společností Air India. Tento dopravce byl totiž původně založen v roce 1932 indickým podnikatelem Jehangir Ratanji Dadabhai Tatou.

J.R.D. Tata na známce indické pošty, listopad 1994 (autor: India Post, Wikimedia Commons, GODL-India)

Podle posledních populačních trendů by již letos mohla Indie předstihnout Čínu na pozici nejlidnatětšího státu světa. Podle aktuálních údajů serveru Worldometers.com, žije z celkových 8 miliard lidí na planetě aktuálně v Číně kolem 1,45 miliardy lidí, zatímco v Indii 1,41 miliardy. Jenže kvůli dlouho trvající čínské politice jednoho dítěte, která byla uvolněna teprve nedávno a prosincové změně strategie vůči pandemii Covid-19 začala čínská populace rychle klesat. V roce 2020 činila porodnost v Číně pouze 1,7 dítěte na matku. Ani indická porodnost však není pro přelidnění světa již hrozbou, v roce 2020 činila porodnost "jen" 2,2 dítěte na matku, což je číslo, které demografové udávají pro udržitelnou velikost populace. Ještě před několika desetiletími však byla indická porodnost i nad číslem 6. V současnosti dosahují podobně vysoké porodnosti již pouze státy v Africe - zejména Niger, Somálsko, Kongo, Angola, Nigérie tak budou mít brzy v budoucnu celou řadu problémů jak tuto prudce rostoucí populaci uživit. Z pohledu současných 1,41 miliardy obyvatel v Indii je však objednávka necelých 500 letadel společností Air India stále jen kapkou v moři a zřejmě nedokáže většinově změnit zvyky jak Indové cestují. Indové tak budou zřejmě nadále i na dlouhé cesty po Indii většinou využívat zejména železniční dopravy.

Podle zdrojů agentury, které si nepřejí být jmenovány, došlo také předčasnému úniků detailů o obří objednávce. Celkem se má jednat o 495 letadel, z toho 70 širokotrupých a 425 letadel s jednou uličkou. Z nich má být u Airbusu objednáno 235 letadel rodiny Airbus A320neo a 190 leadel má být objednáno u Boeingu jako různé varianty letadla Boeing 737 MAX. Také u dodávek širokotrupých letadel má mít mírně navrch Airbus. Má získat objednávku na 40 letadel A350, zatímco Boeing by měl dodat 20 letadel 787 a 10 letadel 777X.

Poznamenejme, že dosud největší jednorázovou historickou objednávkou byla dosud objednávka 460 letadel Airbus a Boeing letecké společnosti American Airlines před více než 10 lety.

Boeing 777-300 společnosti Air India na letišti Indiry Gándhiové v Dillí, únor 2013 (autor: calflier001, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata