Air China a Cathay Pacific vytváří strategickou alianci

24.08.2006 - Asie & AustráliePřed několika dny se sešli akcionáři aerolinií Air China, Cathay Pacific Airways a jejich mateřských společností China National Aviation Company respektive CITIC Pacific, aby povolili další propojení výše zmíněných dopravců. V rámci výměny akcií navýší Cathay Pacific svůj podíl v čínských národních aeroliniích na 17,3 %. Na druhé straně Air China koupí podíl v hongkongských aeroliniích ve výši 17,5 %. Společnosti jsou tak opět o krok blíže strategické alianci.

Oba dopravci se dohodli na exkluzivním zastupování. Zodpovědnost za prodej letenek Cathay Pacific budou mít v kontinentální Číně výhradně Air China. Na druhé straně Cathay Pacific budou zodpovědné za prodej Air China v Hongkongu, Macau a na Taiwanu. Rozšířen bude code-sharing na letech mezi Hongkongem a ostatní Čínou. Na důležitých tepnách bude implementován společný podnik. Navrženo je i joint venture týkající se nákladních letů ze Šanghaje.

Součástí celé transakce jsou i druhé největší aerolinie z Hongkongu – Dragonair. Ty budou nyní zcela spadat pod management Cathay Pacific. Aerolinie si ale minimálně po dobu šesti let zachovají svoje jméno a důležitost. Cathay Pacific a Air China si od propojení slibují úspory a nové příležitosti. Obě společnosti se velmi dobře doplňují. První z nich má velmi silnou pozici v Hongkongu, ale kontinentální Čína zůstávala velmi dlouho mimo její zájem.

Jak Air China tak Cathay Pacific se snaží posílit své postavení na potencionálně největším trhu letecké dopravy na světě. Hongkong a Peking jsou přitom vedle Šanghaje a Guangzhou nejdůležitějšími centry letecké dopravy v zemi. Obě aerolinie budou těžit i z výhod členství v globálních aliancí. Je zajímavé, že Cathay Pacific jsou součástí Oneworld, zatímco Air China aspirují na člena Star Alliance.

Štítky