Air China ukončila lety do Severní Koreje

24.11.2017 - Asie & AustrálieLetecká společnost Air China ukončila své lety z Pekingu do Pchjongjangu. Podle čínského státního dopravce je důvodem pokles poptávky po letech do Severní Koreje. Tento pokles je důsledkem tvrdších mezinárodních sankcí přijatých OSN a tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa na Čínu.


Letoun Air China na mezinárodním letišti v Pchongjangu (foto: calflier001/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Letiště v Pchjongjangu tak přijde o jediného zahraničního dopravce, který do země létal. Air China provozovala linku do severokorejské metropole tradičně třikrát týdně a to vždy v pondělí, ve středu a v pátek. K prvnímu omezení letů došlo v loňském roce, kdy Air China přešla na sezónní provoz linky. Letos v dubnu společnost dočasně lety do Pchjongjangu pozastavila, nicméně v květnu došlo k jejich obnovení, ale již jen dvakrát týdně.


Tupolev Tu-204 severokorejské společnosti Air Koryo na letišti v Pchjongjangu (foto: Uwe Brodrecht/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Spojení Severní Koreje se světem tak již bude zajišťovat jen domácí aerolinie Air Koryo. Ta v současnosti létá pravidelně na linkách z Pchjongjangu do Pekingu, Šanghaje, Šen-jangu a Vladivostoku. Na tyto linky nasazuje společnost letouny Tupolev Tu-204 a Antonov An-148.

Témata