Aerolinie vytáhly do boje proti spekulacím s ropou

16.07.2008 - USA & Kanada



Všechny hlavní americké aerolinie spojily své úsilí a spolu s dalšími organizacemi se obrátily na americký kongres se žádostí o razantní zásah v době, kterou nazývají největší energetickou krizí v historii země. Ačkoliv aerolinie uznávají, že spekulanti na trhu s komoditami jsou pouze jedním z faktorů, který žene cenu ropy vzhůru, obviňují je ze zbytečného zhoršování situace a poškozování celé ekonomiky.

12 amerických aerolinií rozeslalo před několika dny otevřený dopis, ve kterém na své cestující apelují, aby formou nátlaku na kongres podpořily nově vytvořenou organizaci StopOilSpeculationNow. Ta si klade za cíl přimět americkou administrativu k tomu, aby novými zákony omezila spekulativní obchodování s ropou na tzv. futures trzích. Spekulace podle nich nyní představují asi 66 procent celkového objemu obchodu s ropou na těchto trzích.

V tomto dopisu, jež byl zároveň zaslán přímo kongresu, společnosti obviňují spekulanty z opakovaného obchodu s ropou, který podle stanoviska části expertů znamená v rámci současné ceny ropy zbytečných 30 – 60 dolarů za barel. Cena ropy v posledních dnech osciluje zhruba na úrovni mezi 140 – 150 dolary za barel. Fakt, že její současná hodnota není pouze důsledkem interakce poptávky a nabídky začalo být jasné v okamžiku, kdy se její cena začala doslova houpat ze dne na den. V extrémních případech i nyní dochází ke skokovým posunům až o jedenáct dolarů.

Členy organizace StopOilSpeculationNow jsou především společnosti působící v oblasti dopravy, která byla současnou ropnou krizí postihnuta snad nejvíce. Mluvčí organizace předpokládá, že by americký kongres měl v příštích dnech obdržet až jeden milión žádostí o nápravu situace. Mezi znepokojenou veřejnost patří jak cestující tak především zaměstnanci těchto organizací, které se po letní sezóně chystají k poměrně rozsáhlému propouštění a omezování provozu. Hlasy po státním zásahu se objevují i v Evropě. Vůdčí roli v této problematice zde ale zaujala pozemní doprava.

Témata