Aerolineas Argentinas míří do SkyTeamu

20.10.2010 - Latinská AmerikaAerolineas Argentinas se stanou novým členem SkyTeamu. Jak včera aliance sdělila v tiskové zprávě, společnost do konce tohoto měsíce uzavře smlouvu o členství, čímž bude odstartován přístupový proces. Argentinský dopravce by se měl stát členem SkyTeamu v roce 2012. Aerolineas Argentinas tak budou první členskou aerolinií z Jižní Ameriky. SkyTeam již delší dobu usiloval o posílení své přítomnosti na jihoamerickém kontinentu. Vzhledem k tomu, že nejvýznamnější hráči jsou již členy jiných aliancí a středně velcí dopravci pokrývají svými linkami jen část kontinentu, bylo nalezení vhodného partnera tvrdým oříškem.

Aerolineas Argentinas si prošly po roce 1989, kdy byly privatizovány, složitým vývojem. Po vyhlášení nucené zprávy v roce 2001 odkoupila většinu majetku španělská skupina Grupo Marsans, což umožnilo obnovení letů. Postupem let však bylo v Argentině stále více kritizován způsob správy aerolinie a klesající úroveň služeb, což vyvrcholilo v roce 2008 převzetím Aerolineas Argentinas státem. V loňském roce společnost zahájila restrukturalizační program, který přinesl optimalizaci provozovaných linek, ale i modernizaci flotily. Podle plánů by se dopravce měl do černých čísel vrátit v příštím roce. Letos v červenci Aerolineas Argentinas představily inovované logo a nový vzhled svých letadel. V současnosti společnost provozuje 3 letouny MD-90, 16 B737-500, 12 B737-700, 4 A340-200, 3 A340-300 a 3 B747-400. Síť linek pokrývá 18 destinací v zahraničí a 34 cílů doma. Vnitrostátní lety jsou částečně zajišťovány dceřinou aerolinií Austral Lineas Aereas.

Aerolineas Argentinas letos v létě představily nový vzhled svých letadel (foto: Aerolineas Argentinas)

Plnohodnotnými členy SkyTeam se letos, v roce 10. vyročí založení aliance, staly společnosti Vietnam Airlines a TAROM. V příštím roce se do aliance začlení China Airlines a China Eastern Airlines spolu s Shanghai Airlines. Podle prohlášení hledá aliance pro rozšíření své sítě nové členské aerolinie z regionů jihovýchodní Asie, Indie a Latinská Amerika. V současnosti je plnohodnotnými členy SkyTeam 13 leteckých společností, další aerolinie jsou přidruženými členy. Globální síť aliance pokrývá 898 destinací ve 169 zemích světa.

Témata