Aer Lingus se snaží odrazit převzetí společností Ryanair

13.12.2008 - EvropaRyanair 1. prosince zveřejnil druhou nabídku na převzetí svého největšího rivala Aer Lingus, která však nyní čelí značným komplikacím. Prezident Aer Lingus Colm Barrington potvrdil informace o tom, že se firma snaží nepřátelskou nabídku odrazit metodou „bílého rytíře“, tedy nalezením jiného investora, který by se v budoucnosti stal jejím majoritním vlastníkem. Podle jeho slov společnost identifikovala Air France-KLM jako potenciálního vhodného kandidáta. Vedení irských národních aerolinií se také sešlo s irským ministrem dopravy Noelem Dempseym, kterého se snažilo přesvědčit o negativních důvodech možného spojení.

Snahy Ryanairu dostaly ránu také od irského anti-monopolního úřadu, jež označil některé podmínky navrhované akvizice za nelegální. Problematické jsou především ty podmínky, které podle Competition Commission zvýhodňují některé akcionáři jmenovitě pak irskou vládu a zaměstnance společnosti. Ryanair se zavázal k předání kontroly nad případným prodejem slotů Aer Lingus na letišti Heathrow irské vládě a k vytvoření garance ve výši 100 miliónů euro v případě, že vlivem spojení dojde ke zvýšení cen letenek.

Další podmínky, které mají současné akcionáře přimět k prodeji jejich podílů, jsou namířeny na zaměstnance společnosti. Těm Ryanair slíbil uznání jejich odborových organizací a obnovení letů ze Shannonu do Londýna/Heathrow. Vedení Aer Lingus označilo navrhovanou cenu za akcii jako směšnou. Ryanair je ale již nyní s podílem 29,8 procenta největším akcionářem Aer Lingus. Druhý největší podíl má ve svých rukou irská vláda (25,1%).

Štítky