Air Europa si pronajala letouny Boeing 737 MAX a 787 Dreamliner

30.08.2022 - EvropaŠpanělská aerolinie Air Europa podepsala smlouvu s irskou leasingovou společností AerCap o dlouhodobém pronájmu deseti Boeingů 737 MAX 8 a pěti 787-9 Dreamliner. Dodávka pronajatých letadel má proběhnout v letech 2024-26. Air Europa se stane prvním španělským provozovatelem typu Boeing 737 MAX.

Boeing 787-9 Dreamliner a Beoing 737 MAX 8 v barvách Air Europa (foto: AerCap)

Podle šéfa Air Europa Richarda Clarka dohoda znamená realizaci strategie sjednocování flotily na nejefektivnější typech. Zatímco pronajaté Dreamlinery budou představovat navýšení kapacity dálkové flotily, 737 MAX budou nahrazovat nyní užívané Boeingy 737-800.

Pro AerCap je Air Europa tradičním zákazníkem. Podle obchodního ředitele společnosti Petera Andersona budou pronajatá letadla znamenat zvýšení efektivity a Air Europa pomohou splnit její závazky v oblasti udržitelnosti.

Modernizace flotily Air Europa přichází poté, co Iberia získala 20% podíl v této aerolinii. Jedná se o vypořádání dřívější půjčky, kterou poskytl koncern IAG firmě Globalia, jež zastřešuje Air Europa. Iberia chce do konce letošního roku získat 100% podíl v Air Europa.

Air Europa je po Iberii a Vuelingu třetí největší španělskou leteckou společností. Silná je zejména v pravidelných letech ze Španělska do Latinské Ameriky.

Témata