AdriaAvia, nová aerolinie z italské Ancony

09.01.2021 - EvropaV jihoitalském městě Ancona vzniká nová letecká společnost. Konsorcium místních podnikatelů se spojilo a zakládá regionální aerolinii AdriaAvia, která by měla zajišťovat vnitrostátní linky a mezinárodní lety v oblasti Jaderského moře. Podle italského tisku má 15% podíl v novém dopravci také španělská aerolinie Air Nostrum.

AdriaAvia chce zahájit provoz se dvěma stroji ATR 72-600 (foto: ATR Aircraft)

Silným podporovatelem nové aerolinie je rodina Davanzali z Ancony. Z ní pocházel Aldo Davanzali, který byl majoritním vlastníkem italské aerolinie Itavia. Tato společnost létala v letech 1958-80. Její konec způsobila dodnes ne zcela objasněná katastrofa letounu DC-9-15 u italského ostrova Ustica.

AdriaAvia mají mít hlavní základnu na letišti v Anconě. V první fází by měla společnost létat z Ancony do Říma a na milánské letiště Linate. Předpokládá se, že tyto lety by byly zajišťovány několikrát denně. V další fázi se plánuje otevření linek do Neapole, Lamezia Terme, Brindisi, Alghera a Olbie.

Společnost AdriaAvia by chtěla rovněž provozovat regionální mezinárodní linky. Jako možné destinace jsou uváděny Split, Tirana, Skopje a Korfu.

Nová aerolinie plánuje zahájit provoz se dvěma letouny ATR 72-600. Později by se měla flotila rozrůst až na deset dopravních letadel.

Témata