15 let od prvního letu Etihad Airways

05.11.2018 - Asie & AustráliePřesně před 15 lety zahájila provoz letecká společnost Etihad Airways. Ten den se uskutečnil s letounem Airbus A330-200 inaugurační let z Abú Dhabí do Al Ainu. Při návratu zpět pak letoun v nízké výšce prolétl nad ostatními emiráty Spojených arabských emirátu. O několik dnů později pak společnost se dvěma pronajatými letouny A330 a 150 zaměstnanci zahájila pravidelné lety. První linka společnosti od 12. listopadu 2003 z Abú Dhabí do Bejrútu.

https://www.youtube.com/watch?v=qlYppfSQ_4I

Flotila Etihad Airways v letech 2003 - 2018 (zdroj: Etihad Airways/YouTube)

Dalšími destinacemi se v příštích měsících staly Damašek, Džidda a Colombo. S letním letovým řádem 2004 pak otevřely Etihad Airways linky do Londýna, Bombaje, Dillí a Bangkoku. V témže roce zahájila provoz nákladní divize Etihad Cargo. Další dlouholetá expanze společnosti je spojena se jménem australského manažera Jamese Hogana, který se v roce 2006 stal výkonným ředitelem Etihad Airways.

V roce 2008 společnost závazně objednala u Airbusu a Boeingu stovku letadel včetně deseti strojů Airbus A380. Kvůli zpožděním v dodávkách obdržel Etihad Airways první A380 až v roce 2014. Ve stejném roce společnost zařadila do své flotily také první Boeing 787 Dreamliner.

Etihad Airways - Airbus A380 (foto: Alan Wilson/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Éra Jamese Hogana je spojena s investicemi do leteckých společnosti Virgin Australia, Air Seychelles, Air Berlin, Alitalia, Air Serbia a další. Poté, co Alitalia skončila v roce 2017 v nucené správě, oznámil James Hogan odchod. Nepovedené investice do Air Berlin a Alitalia přinesly společnosti značně ztráty a společnost byla nucena zastavit svou expanzi a škrtat v letovém řádu.

Přesto je 15 let existence Etihad Airways výrazným úspěchem. Za tu dobu společnost uskutečnila přes 840 tisíc letů a přepravila zhruba 139 milionů cestujících. V současnosti tato aerolinie Abú Dhabí provozuje 110 letadel od Airbusu a Boeingu, se kterými létá do 84 destinací a zaměstnává přes 20 tisíc pracovníků.

https://www.youtube.com/watch?v=wcWNRWcsuD4

Průlet Airbusu A380 a Boeingu 787 spolu s národním akrobatickým týmem Spojených arabských emirátů u příležitosti závodů Formule 1 v Abú Dhabí (zdroj: Chop_Chop/YouTube)

U příležitosti 15. výročí zahájení provozu navrhla newyorská designerka Diane von Furstenberg pro palubní průvodčí výroční motiv šátků a kravat. Inspirací pro použitý geometrický motiv jí byl půdorys okruhu Yas Marina v Abú Dhabí, kde se každoročně jezdí závod Formule 1, který Etihad Airways již deset let sponzoruje. Tento motiv šátků a kravat bude možné vidět u palubního personálu během tohoto měsíce.

https://www.youtube.com/watch?v=-_XuZbr7u2c

Diana von Furstenberg přibližuje svůj výroční design šátků a kravat pro palubní personál (zdroj: Etihad Airways/YouTube)

Témata