Zpoždění letů zaznamenala ve 3. čtvrtletí nárůst

25.11.2003 - EvropaEvropské lety zaznamenaly v průběhu období od měsíce června do konce září očekávaný sezónní nárůst zpoždění. Celkem bylo v Evropě zpožděno průměrně 18,6 % letů. To představuje již čtvrtý kontinuální pokles od roku 1999, kdy četnost zpoždění letů na evropském nebi vrcholila a dosáhla 30,9 %. Oproti třetímu čtvrtletí minulého roku je to zlepšení o 4,1 procentního bodu. Nejvíce letů bylo zpožděno na letišti Řím/Fiuminicino, kde tato hodnota dosáhla 30,7 %. Z toho celá jedna třetina zpoždění byla zapříčiněna letištěm a kontrolou letového provozu.

Řím je v tabulce následován Istanbulem/Atattürk (29,6 %), Milánem/Malpensa (25,9 %), Mnichovem/Franz Josef Strauss (24,6 %), Paříží/Charles de Gaulle (23,9 %), Londýnem - Heathrow (23,1 %) a Barcelonou/El Prat (22,8 %). Pouze v případě Istanbulu došlo k nárůstu zpoždění letadel oproti minulému roku. Za Barcelonou pak následuje Madrid/Barajas, Athény/Eleftherios, Curych/Kloten a Dublin. Pod 20% se dostala letiště v Lisabonu, Manchesteru, Amsterdamu/Schiphol, Larnace, Paříži/Orly, Vídni/Schwechat a Frankfurtu. Poslední dvě letiště se ocitla těsně nad hranicí 15 %, pod kterou se dostala letiště v Londýně/Gatwick, Dusseldorfu, Milánu/Linate a Ženevě/Cointrin.

Pod 10 % se dostala letiště Kodaň/Kastrup (9,7 %), Stockholm/Arlanda (9,6 %), Oslo (9,5 %), Brusel/Zaventem (9,3 %) a bezkonkurenčně vedoucí Helsinky se 7,8 %. Připomeňme, že let je v tomto průzkumu AEA brán za zpožděný, odletí-li více jak 15 minut po stanovém čase. Hlavní příčinou zpožďování letů v Evropě je jasně přeplněnost vzdušného prostoru a některých letišť. Praha bohužel není na seznamu hodnocených letišť.

Štítky