Zmenšený model Flying-V uskutečnil první let

02.09.2020 - Nová letadlaTechnická univerzita v holandském Delftu společně s leteckou společností KLM uskutečnila první let zmenšeného modelu Flying-V. Tento koncept inovativního letadla ve tvaru písmena „V“ má ambice přispět k udržitelné budoucnosti letecké dopravy.

Model letoun Flying-V (foto: KLM)

Minulý měsíc vycestoval tým vývojářů, inženýrů a pilot dronu z univerzity v Delftu na leteckou základnu v Německu, kde po dvou letech příprav, pozemních testů a rozsáhlém testování v aerodynamickém tunelu, absolvoval model dlouhý 2,76 metrů a s rozpětím křídel 3,06 metrů svůj první testovací let. „Byli jsme velmi zvědaví na letové vlastnosti Flying-V. Plánujeme se všemi našimi partnery nadále tento koncept rozvíjet. Dalším krokem bude Flying-V model na udržitelné letecké palivo“ uvedl Pieter Elbers, prezident a generální ředitel KLM.

Design energeticky efektivního dálkového letadla Flying-V je cíleně navržen do tvaru písmene V. Kabina pro cestující, nákladový prostor i palivové nádrže jsou integrovány v křídlech letadla, čímž dochází k úspoře paliva. Výpočty ukazují, že futuristická konstrukce o délce 55 metrů činí tento letoun lehčím a aerodynamičtějším, čímž by měl v porovnání s Airbusem A350 při letu stejné vzdálenosti spotřebovávat o 20 % méně paliva. Rozpětí křídel by mělo odpovídat A350, což bylo umožnit vzlety a přistání na stávající letištní infrastruktuře. Letoun by měl ve standardní konfiguraci mít kapacitu 314 cestujících.

Model Flying-V při testovacím letu (foto: KLM)

KLM poprvé představila model futuristického letadla Flying-V v loňském roce, u příležitosti oslav 100. výročí založení letecké společnosti. Do vývoje tohoto letadla se následně zapojeno několik partnerů, včetně Technické univerzity Delft a výrobce Airbus. Vývoj futuristického letadla Flying-V je součástí programu „Fly Responsibly“, se kterou přišla společnost KLM s cílem vytvářet udržitelnou budoucnost v oblasti letectví.

Témata