Zemřel Emil Boček, poslední český válečný pilot RAF

26.03.2023 - Česká republikaČeský válečný pilot generál Emil Boček zemřel v sobotu v Brně ve věku sta let. O jeho úmrtí informovalo Komunitní centrum pro válečné veterány Brno. Boček v posledních letech žil v jednom z brněnských domovů pro seniory. V rodném Brně oslavil Boček letos v únoru své sté narozeniny. Jak informoval britský velvyslanec v České republice Matt Field nedávno zaslal Bočkovi pozdravný dopis k jubileu také britský král Karel III.

Ve svých šestnácti letech Boček v roce 1939 ilegálně opustil tehdejší protektorát, aby odešel bojovat proti nacistům v zahraničí. Dostal se do Francie, kde vstoupil do formující se československé zahraniční armády. Po kapitulaci Francie byl v létě 1940 evakuován do Velké Británie. Zde absolvoval kurz leteckých mechaniků a byl přijat do Royal Air Force (RAF). Zprvu sloužil jako mechanik u 310. stíhací perutě RAF.

V roce 1943 absolvoval pilotní výcvik v Kanadě a od roku 1944 létal jako stíhač u československé 310. stíhací perutě. Pilotoval na spitfirech celkem 26 operačních letů, zejména nad okupovaným Nizozemskem, Belgií a také nad samotným Německem. Účastnil se také leteckého zajištění překročení Rýna spojeneckými vojsky v březnu 1945. Do konce války nalétal celkem 73 hodin a 50 minut.

Po konci 2. světové války se vrátil v srpnu 1945 s ostatními zahraničními československými piloty do Prahy, kde byl přidělen k Leteckému pluku na letišti ve Kbelích. V roce 1946 byl na vlastní žádost propuštěn z armády. Poté si otevřel v Brně vlastní opravnu motocyklů. Na rozdíl od ostatních zahraničních pilotů jej po komunistickém převratu v roce 1948 nepostihla perzekuce. O opravnu však přišel a dostal se do nově vytvořené Mototechny. V té době byl Boček po nějaký čas také motocyklovým závodníkem. Od roku 1958 pracoval až do důchodu jako soustružník v brněnském Ústavu přístrojové techniky Akademie věd.

(foto: Vojenský historický ústav)

Po roce 1989 byl rehabilitován a několikrát povýšen. Byl činný v Československé obci legionářské a Svatu letců RAF. V roce 2014 byl jmenován brigádním generálem a v roce 2017 generálmajorem. Emil Boček je nositelem vysokých českých, československých a britských vyznamenání. Za všechny jmenujme Řád Bílého lva I. třídy, jež mu byl udělen prezidentem v roce 2019.

Emil Boček v roce 2017 při slavnostním odhalování pamětní desky Vladimíra Nedvěda v Kyjově (foto: Radek Linner/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

V roce 2016 Boček na londýnském letišti Biggin Hill opět usedl za knipl Spitfiru. Během půlhodinového letu v této válečné stihačce ve věku 93 let převzal Boček řízení a stal se tak jedním z nejstarších pilotů Spitfire.

Témata