Začalo soudní jednání s cílem zrušit severovýchodní alianci JetBlue a American

29.09.2022 - USA & KanadaV úterý začalo soudní jednání ohledně návrhu Amerického ministerstva spravedlnosti, aby nařídil společnostem American Airlines a JetBlue Airways zrušit partnerství na severovýchodě USA. Soudní proces, který by měl trvat zhruba tři týdny, se koná v době, kdy podle kritiků předchozí vlády umožnily přílišnou konsolidaci amerického leteckého průmyslu, což vedlo k vysokým cenám a někdy i špatnému zacházení se spotřebiteli.

Ministerstvo spravedlnosti, šest federálních států a District of Columbia tvrdí, že partnerství známé jako Severovýchodní aliance (NEA), které American Airlines a JetBlue představily v červenci 2020, znamená, že obě společnosti fakticky sloučily své operace v Bostonu a New Yorku, konkrétně na letištích Boston Logan, John F. Kennedy, LaGuardia a Newark Liberty. Dále argumentuje také tím, že NEA poskytla oběma leteckým společnostem více než 80% podíl na trhu letů z Bostonu do Washingtonu a šesti dalších letišť. Podle výpočtů žalobce se vše děje na úkor cestujících, které stála Severovýchodní aliance celkově 700 miliónů dolarů za dražší letenky.

Soudní líčení ve středu pokračovalo výpovědí výkonného ředitele společnosti JeBlue, Robina Hayese. Ten uvedl, že JetBlue nekonzultovala s Americanem ceny na severovýchodě ani nikde jinde v USA. "Mimo NEA jsme plnokrevnými konkurenty," vypověděl před soudcem Leo Sorokinem, který bude o případu rozhodovat. Hayes uvedl, že JetBlue měla zájem o vstup do aliance, aby se ubránila konkurenci společnosti Delta Air Lines v Bostonu a rozšířila své působení na přetížených letištích v oblasti New Yorku. Uvedl, že například na letišti JFK měla společnost JetBlue před vstupem do aliance 150 až 160 odletů denně, ale nyní jich využívá až 200, přičemž využívá sloty, které dříve patřily společnosti American Airlines.

American Airlines je největší leteckou společností na světě. Její flotila čítá 917 letadel. Spolu s Delta, United a Southwest Airlines ovládá více než 80 % vnitrostátní přepravy v USA.

JeBlue je nízkonákladová letecká společnost s 285 letadly. Kromě NEA se také snaží o pohlcení menšího nízkonákladového konkurenta, společnosti Spirit Airlines s flotilou 186 letadel. Pro převzetí JetBlue hlasovali v červenci akcionáři Spiritu. Je zřejmé, že díky postoji vlády proti další konsolidaci trhu bude před fyzickým spojením obou společností předcházet JetBlue a Robina Hayese vůči antimonopolním orgánům ještě nejedna právní bitva.


směrovky letadel společnosti JetBlue, březen 2009 (autor: Michael Gray, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata