Wizz Air rozšiřuje své plány pro Abú Dhabí

07.06.2020 - Asie & Austrálie



Nízkonákladová aerolinie Wizz Air plánuje razantnější nástup v nové základně v Abú Dhabí, než bylo dosud plánováno. Vyplývá to z telekonference šéfa aerolinie Józsefa Váradiho s novináři. Wizz Air nejprve začátkem května oznámil linky do Abú Dhabí z Budapešti a Bukurešti (první let z obou měst má být 1. července 2020) a dále z Katovic, Kluže a Sofie (od poloviny září). Nicméně teprve od října plánuje bázovat v Abú Dhabí svá první letadla a obsluhovat s nimi zcela nové destinace. Ty mají být v prodeji již od konce tohoto měsíce. Obsluhu své první základny v Perském zálivu dostane za úkol nově založená dceřiná společnost, ve které kromě Wizz Airu bude mít podíl i státní podnik Spojených arabských emirátů ADQ.

Wizz Air - Airbus A321neo (foto: Airbus)

Protože dolet Airbus 321neo je až 6850 km mohla by letadla Wizz Airu z Perského zálivu teoreticky obsluhovat hned řadu destinací v Evropě, na Blízkém východě, jihovýchodní Asii a Africe. Báze nízkonákladového dopravce v Perském zálivu má za hlavní cíl především zlevnit cesty s jedním přestupem mezi Evropou a Asií.

Podle původních plánů měla dceřiná společnost v Abú Dhabí v prvním půlroce svého působení přes zimu 2020-2021 disponovat třemi Airbusy A321neo, podle současných plánů bude mít báze těchto strojů hned rovnou šest. K dalšímu navýšení letadel by mohlo dojít podle vývoje poptávky po letecké dopravě v březnu 2021. Management Wizz Airu podle Váradiho očekává, že v létě 2020 bude moci podle aktuálních omezení jednotlivých států a vývoje poptávky obsluhovat jen asi 60 % letů v porovnáním s létem 2019, ovšem v zimě 2020-21 by to již mělo být 80 %.

Na tento odhad vývoje společnost Wizzair reagovala oznámením o propuštění zhruba tisícovky zaměstnanců. Ovšem na rozdíl od své konkurence (např. easyJet, TUIfly) neruší ani neposouvá objednávky nových Airbusů. Společnost má v tuto chvíli objednáno 64 strojů A320neo, 178 strojů A321neo a 20 dálkových strojů A321XLR.

Nerušit objednávky jí umožňují mimo jiné také silné hospodářské výsledky v posledním finančním roce končícím k 31. březnu 2020, kdy společnost docílila rekordního čistého zisku 344,8 miliónu eur. To je zhruba o 30 procent více než za stejné období předchozího finančního roku. Podle počtu pasažérů byla v roce 2019 společnost Wizz Air po společnostech Ryanair a easyJet třetím největším evropským nízkonákladovým leteckým dopravcem.

Témata