Vláda Finska pomůže společnosti Finnair další půjčkou

17.12.2020 - EvropaVláda Finska se rozhodla, že podpoří národního dopravce letos v pořadí již druhou půjčkou, nyní ve výši 400 miliónů EUR.

Toto rozhodnutí zdůvodňuje vláda tím, že důsledky druhé vlny pandemie Covid-19 vedly k většímu propadu zájmu o létání než se všeobecně ještě v létě očekávalo. Finsko během pandemie a zejména během její druhé vlny zavedlo v Evropě jedny z nejvíc restriktivnějších opatření, které měly a stále mají výrazný vliv na cestování na mezinárodních linkách. Z tohoto důvodu je Finnair jedním z nejvíce postižených evropských dopravců. Momentálně provozuje jen asi 10% svých kapacit.

Společnost Finnair, která je z 56 % ve vlastnictví státu, tuto informaci včera uvedla na burze v Helsinkách, kde se část jejích akcií obchoduje. Společnost také motivuje vlastní zaměstnance k tomu, aby část mzdy převedli na majetkový podíl ve společnosti.

Vlastní kapitál společnosti na konci třetího čtvrtletí činil 940 milionů EUR, zatímco její hotovostní rezervy činily 725 milionů EUR. Nová hybridní půjčka je nyní strukturována tak, aby společnost Finnair měla v roce 2021 přístup k financím, pokud její hotovostní nebo kapitálová pozice poklesla pod limity, které budou definovány v podmínkách půjčky. Společnost by tak měla mít dostatečný finanční polštář i pro případ, že očekávané oživení poptávky v roce 2021 by mělo být menší nebo opožděnější oproti současným odhadům.

Společnost Finnair si již dříve v roce 2020 vyjednala se státem podporu ve výši 700 miliónů EUR. Později na podzim si dále zajistila také externí financování nákupu nového dálkového letadla Airbus A350-900 dodaného výrobcem v září. Financování jí poskytly agentury z Německa, Francie a Velké Británie zabývající se exportními úvěry. Celkem byla exportními agenturami za účelem nákupu nového stroje Airbus poskytnuta částka přesahující 100 milionů EUR.

Letadlo Airbus A350-941 s registrací OH-LWP startuje z letiště v Helsinkách, květen 2020 (foto: Benjamin.helander, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata