Virgin Orbit pozastavuje provoz, hledá další finance

17.03.2023 - USA & KanadaSpolečnost Virgit Orbit zabývající se vypouštěním satelitů oznámila, že kvůli nedostatku hotovosti pozastavuje svůj provoz. Firma to uvedla včera v oznámení pro americkou burzu cenných papírů Nasdaq s tím, že tento krok byl nutný za účelem zachování kapitálu, zatímco management vede rozhovory o možném novém financování a zkoumá možné strategické příležitosti.

Boeing 747-400 s raketou LauncherOne (foto: Virgin Orbit)

Podle zprávy agentury Reuters byla většina zaměstnanců Virgin Orbit odeslána na neplacenou dovolenou. Očekává se, že toto pozastavení provozu bude trvat nejméně do 21. března, kdy by mělo následovat další oznámení. Podle prohlášení společnost nelze zaručit, že současná jednání skončí jakoukoliv dohodou. Akcie Virgin Orbit jsou v současnosti na tříletém minimu, když klesly na 0,71 dolarů za akcii.

Virgin Orbit nabízí vynesení menších satelitů na oběžnou dráhu. K tomu využívá upravený Boeing 747-400, který nese na jednom z křídel 21 metrů dlouhou raketu LauncherOne s nákladem na její palubě.

Vypuštění nosné rakety z Boeingu 747-400 (foto: Virgin Orbit)

Letos v lednu společnost uskutečnila první vynesení družic ze západní Evropy. Upravený Boeing 747 startoval z letiště v Newquay v anglickém Cornwallu. Cílem bylo vynést na nízkou oběžnou dráhu Země devět satelitů. Raketě LauncherOne se však kvůli nižší rychlosti nepodařilo dosáhnout plánované oběžné dráhy. Spolu s raketou byly zničeny všechny satelity. Pravděpodobným důvodem byly problémy s palivovým filtrem, které způsobily přehřátí jednoho z motorů.

Zážeh rakety LauncherOne (foto: Virgin Orbit)

Témata