Ve Washingtonu otevřeli metro na letiště Dulles

16.11.2022 - USA & KanadaCestující se mohou nově dostat z Dullesova mezinárodního letiště do centra Washingtonu pohodlně metrem. V úterý byl slavnostně otevřen nový úsek linky Silver Line vedoucí na letiště za přítomnosti amerického ministra dopravy Pete Buttigiega, reprezentantů společnosti Metro, správy letiště a zástupců města. Nová trasa je dlouhá přes 17 kilometrů a zahrnuje šest nových stanic. Náklady na jeho výstavbu činily tři miliardy dolarů. Oproti původním plánům je dokončení linky zpožděno o čtyři roky.

Slavnostní zahájení trasy metra na letiště Washington-Dulles (foto: Transportation.gov)

„Díky lince Silver Line bude letiště Dulles International ještě více dostupné pro cestující a zaměstnance z Washingtonu a okolního regionu,“ řekl Richard Golinowski, viceprezident a ředitel Metropolitan Washington Airports Authority. „Jedná se o zásadní modernizaci dopravní infrastruktury, která umožní nový významný ekonomický růst," dodal Golinowski.

Prodloužení linky vede ze stávající koneční stanice Wiehle-Reston East. Do centra Washingtonu na stanici McPherson Square Metrorail Station, která je v blízkosti Bílého domu, trvá jízda 44 minut. Cestující se mohou dostat metrem také na letiště Ronalda Reagana National, cesta s přestupem na jinou trasu trvá hodinu 20 minut.

Zatím mají vlakové soupravy z/na letiště jezdit každých 15 minut, ve špičce každých 12 minut. Trasa metra je v pracovních dnech v provozu od 5:00 do půlnoci. O víkendu začíná provoz linky v 7:00 a v pátek a v sobotu končí v 01:00.

Na Dullesově letišti je stanice metra propojena s hlavním terminálem vnitřním tunelem pro pěší s pohyblivými chodníky. Cestující by se měli dostat ze stanice do terminálu zhruba za pět minut. Současně s otevřením linky byl ukončen provoz autobusové linky Silver Line Express Bus, která zajišťovala přepravu na dřívější konečnou stanici metra Wiehle-Reston East.

Na mezinárodní letiště Washington-Dulles létá 35 leteckých společností, které obsluhují přímými lety 135 destinací, z nichž 58 je v zahraničí. Letiště má pravidelné lety do 41 hlavních měst po celém světě. Novinkou letošního roku jsou linky do Ammánu v Jordánsku a Lomé v Togu. Největším dopravcem na letišti jsou United Airlines, které mají na letišti jeden ze svých hubů.

Zahájení provozu nového úseku trasy Silver Line (foto: Transportation.gov)

Témata