V Somálsku se zřítil Embraer EMB-120. Letoun mohl být sestřelen.

05.05.2020 - AfrikaLetoun Embraer EMB-120 keňské společnosti African Express Airways se zdravotnickým materiálem na palubě se zřítil nedaleko letiště v Bardale v Somálsku. Letoun registrace 5Y-AXO odstartoval z Mogadiša do Baidoa ležícího severozápadně od hlavního města. Odtud dále stroj s potřebami pro boj proti onemocnění covid-19 dále pokračoval do Bardale, kde se nedaleko letiště zřítil.

Havarovaný Embraer EMB-120 společnosti African Express Airways na archivním snímku z roku 2014 (foto: Alan Wilson/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Somálské a keňské úřady oficiálně potvrdily havárii letadla a počty obětí. Odmítly však spekulovat o příčině zřícení letadla. Na palubě bylo celkem šest lidí z toho dva piloti, všichni zaměstnanci African Express Airways. Všech šest osob při havárii zahynulo.

Bývalý ministr obrany Somálska Abdirashid Abdullahi Mohamed s odvoláním na očité svědky uvedl, že letoun se pokusil o přistání, které přerušil, během obletu se objevil výstřel, který údajně zasáhl křídlo a letoun se poté zřítil. Některá místní média informují o sestřelení jako potvrzené příčině havárie.

Letiště v Bardale a samotné město je kontrolováno etiopskými a somálskými jednotkami, nicméně v okolí operují skupiny hlásící se k Al-Káidě Fotografie z místa nehody ukazují zcela zničený a ohořelý vrak letadla.

Keňská společnost African Express Airways byla založena v roce 1986. Soukromá aerolinie se zaměřuje na pravidelné lety do Somálska a zajišťuje spojení této africké země s dalšími státy zejména Spojenými arabskými emiráty. Společnost v současnost provozuje letouny typů Embraer EMB-120, Bombardier CRJ200, Douglas DC-9-30 a McDonnell Douglas MD-82.

Štítky