V Mali jde na start nová aerolinie Sky Mali

26.07.2020 - AfrikaNová letecká společnost Sky Mali získala v polovině tohoto týdne od malijského úřadu civilního letectví osvědčení leteckého provozovatele a může tak zahájit komerční provoz s cestujícími. Start nové aerolinie byl původně plánován na březen letošního roku, ale kvůli pandemii koronaviru se o několik měsíců zpozdil.

Boeing 737-500 společnosti Sky Mali (foto: Sky Mali/Facebook)

V úvodní fázi provozu se Sky Mali chce zaměřit na vnitrostátní linky, kdy chce začít létat z hlavního města Bamaka do Kayes, Mopti, Gao a Timbuktu. Města Mopti a Gao se nacházejí severovýchodně od Bamaka, v oblastech, ve kterých útočí islámští radikálové, takže lety představují určité riziko pro cestující i létající personál.

V další fázi pak nová aerolinie chce vstoupit také na mezinárodní linky a obsluhovat cíle v západní a střední Africe. Podle vyjádření ředitele Sky Mali se společnost zaměří na Ghanu, Senegal, Mauritánii, Niger, Gabon, Kamerun a Kongo, do kterých Malijci cestující a řada z nich tu i žije. Do dvou lety by chtěla společnost létat také do Evropy, konkrétně do Paříže.

Logo nové letecké společnosti Sky Mali (zdroj: Sky Mali/Facebook)

Sky Mali v březnu převzala první své letadlo, téměř 29 let starý Boeing 737-500, který dříve létal u jihoafrické společnosti Africa Charter Airline. Letoun bude létat v konfiguraci pro 114 cestujících, přičemž 12 míst je v business class a zbytek v ekonomické třídě. V brzké době má být flotila posílena o druhý Boeing 737-500 a jeden Embraer ERJ-145. Výhledově chce společnost také pořídit si dva vrtulové letouny zhruba pro 60 cestujících. Sky Mali založila společnost Wings Investment, za kterou stojí investoři ze Spojených arabských emirátů.

Témata