V létě budou pro Eurowings létat nejen lotyšská, ale i litevská letadla

18.02.2022 - EvropaPro německou leteckou společnost Eurowings, nízkonákladovou dceru Lufthansy, budou ve WetLease pronájmu létat v létě další cizí letadla. Nově uzavřel dopravce Eurowings smlouvu o Wetlease pronájmu se společností Avion Express.

V současné době již vypomáhají na bázi společnosti Eurowings ve Stuttgartu dvě letadla Airbus A220-300 lotyšských airBaltic. Dvě letadla Boeing 737-800 společnosti TUIfly létají pro Eurowings z báze v Kolíně nad Rýnem. To vše se děje za stavu, kdy mateřská Lufthansa nemá stále v provozu celou flotilu. V současnosti má Lufthansa zakonzervováno okolo 40 letadel Airbus A321, a to především na letišti v Budapešti, Berlíně, Frankfurtu a Mnichově. Další Airbusy, dálkové A340, má Lufthansa zakozervovány ve španělském Teruelu.

A za této situace podepsala dceřiná společnost Eurowings, která má již v provozu celou svoji flotilu, smlouvu o nájmu deseti letadel Airbus rodiny A320. Zřejmě je toto řešení pro Eurowings výrazně finančně výhodnější než zprovoznit zakonzervovaná letadla mateřské firmy a provozovat je pro Eurowings s německými posádkami. Posádky pro 10 nově pronajatých letadel má totiž poskytnout podle nově podepsané smlouvy společnost Avion Express. Navíc má Eurowings podobnou smlouvu o pronájmu letadel i s posádkami také se společností airBaltic. Od letního letového řádu tak k současným dvěma pronajatým Airbusům A220-300 airBaltic přibudou další 3 pronajatá letadla, také typu A220-300. Eurowings všech pět letadel pronajatých od airBaltic umístí od letního letového řádu do Düsseldorfu a přidá k nim 3 Airbusy A320 pronajaté od společnosti Avion Express. Dalších sedm letadel Avion Express má být umístěno na letišti ve Stuttgartu.

Avion Express je litevská letecká společnost se sídlem ve Vilniusu založená v roce 2005. Její obchodní model je založen na ACMI pronájmech. ACMI je akronym pro Aircraft, Crew, Maintenance, Insurace - tedy letadlo, posádka, údržba a pojištění. Wet Lease je smlouva o ACMI nájmu letadla. V minulosti takto pronajímala Avion Express své letadla například společnosti LOT. V roce 2019 založila Avion Express dceřinnou společnost Avion Express Malta. Právě s ní měl Eurowings podle dostupných informací uzavřít smlouvu o ACMI pronájmu 10 letadel rodiny Airbus A320.

Podle Jense Bishopa, výkonného ředitele společnosti Eurowings, společnost cítí zvýšenou poptávku po letenkách na nadcházející letní období a díky smlouvám o pronájmu letadel i s posádkami posiluje kapacity. Celkem má pro společnost Eurowings létat v létě 2022 flotila 110 letadel.


Airbus A320-211 společnosti Avion Express, červen 2013 (foto: Aero Icarus, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata