United omezí kvůli vysokým cenám ropy provoz

05.06.2008 - USA & KanadaJednu věc si americké aerolinie od minulé krize letecké dopravy na začátku milénia zcela jistě zapamatovaly. Je to především včasná a odpovídající reakce na měnící se podmínky podnikání. Poté, co u United Airlines zkrachovala jednání o možném sloučení s Continental Airlines a US Airways, přikročil management této společnosti k další možnosti, jak se vyrovnat se slabou americkou ekonomikou a růstem ceny ropy. Vedení společnosti se rozhodlo po letní sezóně výrazně omezit provoz. Aerolinie uzemní až 100 letounů a propustí zhruba 1 600 zaměstnanců především z oblasti managementu.

Omezení provozu se týká především severoamerického trhu. Na konci roku 2008 by měla být nabízená kapacita oproti minulému roku snížena až o 14,5 procenta. V roce 2009 by měl provoz severoamerických linek představovat pouze 82 – 83 procent roku 2007. Flotilu opustí všech 94 letadel Boeing 737. Vyřazeno bude ale také šest letadel Boeing 747-400, což zapříčiní pokles kapacity na mezinárodních spojích o čtyři až pět procent.

Tisková zpráva společnosti uvádí: „Současné ceny ropy vytváří zhruba tří miliardovou výzvu pro naši společnost, kterou musíme překonat. United věří, že pokud i ostatní společnost přikročí k podobným opatřením, bude současné omezení provozu schopné zvýšené náklady v roce 2009 vyrovnat.“ Otázkou však i nadále zůstává, budoucí vývoj ceny ropy a celé americké ekonomiky. United se také rozhodly uzavřít svoji nízkonákladovou pobočku Ted. Všechna letadla Airbus 320 provozovaná touto odnoží se nejpozději do konce roku 2009 opět zařadí do flotily United Airlines.

K podobným opatřením jako United by mohly přikročit i jiné společnosti. Například British Airways ve své zprávě týkající se květnových statistik zmínily slabou poptávku po letenkách ekonomické třídy jak na krátkých tak na dálkových linkách. V případě krátkých linek došlo u britské společnosti k poklesu dokonce i v obchodní třídě. Vysoké ceny ropy dnes globálně komplikují život všem tradičním a nízkonákladovým společnostem.

Štítky