United na druhém břehu

20.06.2004 - USA & KanadaKdyž americký federální úřad ATSB v roce 2002 poprvé zamítl žádost United Airlines o garanci na úvěry v hodnotě dvou miliard dolarů, bylo to podle jeho slov z důvodu příliš vysokých výdajů společnosti a neadekvátního obchodního plánu. Minulý týden ten samý úřad zamítl podobnou žádost s tím, že jsou United Airlines již natolik ozdravené, že si jsou schopny zajistit potřebné finanční prostředky sami. United tak přeskočily pomyslné rozmezí a opět dopadly na tvrdou zem, ale tentokrát na druhém břehu.

V posledních dvou letech se společnost plně soustředila na to, aby získala státní garance na úvěry ve výši 1,6 miliardy dolarů a zatím není jasné jakým alternativním způsobem budou aerolinie financovat svůj chod během přechodu z ochrany před věřiteli do normálního režimu. United budou muset na svou stranu kromě dalších věřitelů získat také nové investory. Ochrana před věřiteli je platná do 30. července, ale už teď je jisté, že bude muset být opět prodloužena. Společnost je tímto rozhodnutím ATSB zmatena a doufá, že jej ještě zvrátí.

Objevily se i spekulace o tom, že rozhodnutí bylo ovlivněno vývojem kolem US Airways. Těm se stát minulý rok zaručil za půjčky ve výši 900 milionů dolarů. Kvůli stále prohlubujícím se potížím však US Airways musely už jednat o určitých změnách týkajících se těchto úvěrů.

Štítky