United má nyní 4,5 % všech zaměstnanců na neschopence

12.01.2022 - USA & KanadaV rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl generální ředitel United Airlines Scott Kirby, že mutace Omikron postavila firmu před nové výzvy. Uvedl příklad, kdy v jednu chvíli měla společnost v nejkritičtější moment na bázi v Newarku dokonce každého třetího zaměstnance z důvodu nemoci práce neschopného. Nyní má United nemocných 3.000 ze 67.000 zaměstnanců, což je 4,5 % všech lidí co mají s United pracovní smlouvu.

Z tohoto důvodu musela společnost United jen včera zrušit 149 plánovaných letů - tj. zhruba 7% všech letů co byly v plánu. Za pondělí hlásily USA přes 870.000 zjištěných nových záchytů nemoci Covid-19 za jeden den. Při předchozích vlnách dosáhly tato maxima zhruba 4-5x nižší hodnoty.

Společnost United byla první americkou leteckou společností, která zavedla povinnost očkování zaměstnanců proti nemoci Covid-19. Kirby uvedl, že od zavedení povinného očkování zaměstnanců United je jejich průměrná hospitalizace v nemocnici z důvodu nemoci Covid-19 zhruba 100x menší než u běžné americké populace. Podle Kirbyho před zavedení očkovací povinnosti umíral statisticky více než jeden zaměstnanec United na Covid-19 týdně. Nyní, co jsou všichni zaměstnanci proočkováni to nebyl posledních 8 týdnů ani jeden, kdo by na nemoc zemřel. Zároveň se však v prosinci musela společnost rozloučit s 200 zaměstnanci, kteří povinné očkování odmítali.

Boeing 767-300 s registrací N652UA společnosti United Airlines na letišti Newark-Liberty International Airport, New Jersey, USA, duben 2016 (foto: Acroterion, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Kirby musel tento postoj firmy vysvětlovat v americkém Senátu, kde jej kritizovali především republikánští zástupci. "Udělali jsme to kvůli bezpečnosti," řekl Kirby při slyšení. "V otázce bezpečnosti neděláme kompromisy."

Americká konkurence United také hlásí vysoká procenta proočkovanosti personálu. Například American Airlines hlásí 96% naočkovaných zaměstnanců. Jiný konkurent - Delta žádá americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention - CDC) aby pro očkované změkčila podmínky povinné karantény, neboť vysoká nemocnost a především nařízené karantény mají zásadní vliv na počty práceschopných zaměstnanců a tím i na provoz společnosti. Minulý měsíc CDC zkrátila izolaci z 10 na 5 dnů. Nicméně i tak vysoká vlna práce neschopných zaměstnanců způsobuje nyní americkým dopravcům nemalé problémy.

Témata