United Airlines a Cathay Pacific testují platformu CommonPass

21.10.2020 - USA & KanadaNa lince mezi Londýnem-Heathrow a letištěm Newark Liberty v New Jersey testuje United Airlines projekt CommonPass, který si neklade za cíl nic menšího než obnovit důvěru mezi státy a cestujícími, která by vedla k alespoň částečné obnově poptávky po leteckém cestování.

Cesta k obnovení důvěry má vést formou zvětšující se mezinárodní sítě důvěryhodných laboratoří, jejichž výsledky testů na Covid pak budou dostupné zainteresovaným stranám formou aplikace na mobilním telefonu. Projekt zdůrazňuje otevřenost a zároveň soukromí a bezpečnost takto uložených dat. Vlády by díky této síti mohly obnovit důvěru mezi sebou a cestujícím s negativním testem případně v budoucnu cestujícím se záznamem o vakcinaci proti Covidu umožnit cestování. Aktivity CommonPass vznikly v létě na základě inspirace situací která vznikla v Africe, kdy vlády tamních zemí formou lockdownu mezi sebou úplně znemožnily jakékoli cestování a zároveň potřebovaly udržet kamionovou výměnu zboží mezi svými obchodními centry.

Rovněž letecká společnost Cathay Pacific se připojila k testování této platformy. Paul Meyer, výkonný ředitel organizace Common Project doufá, že by CommonPass mohl již počátkem příštího roku být ve velkém stylu být používán a doufá, že díky projektu se lidem opět navrátí možnosti svobodného cestování. Letecké společnosti , které tento projekt testují, doufají v alespoň částečné zotavení poptávky díky obnovené důvěře a standardizaci dat a pravidel pro cestování v době Covidu.

Boeing 787-10 Dreamliner při přiblížení na letiště Newark Liberty International, červen 2019 (foto: Adam Moreira, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata