United Airlines a Archer plánují eVTOL lety v Chicagu

26.03.2023 - USA & KanadaChicago se má stát jedním z prvních amerických měst, které získají pravidelné eVTOL lety. Ve čtvrtek 23. března oznámily společnosti United Airlines a Archer Aviation, že chystají pravidelné spojení z chicagského letiště O'Hare na Vertiport Chicago, což je heliport nacházející se necelých pět kilometrů jihozápadně od obchodního centra Chicaga.

Vizualizace eVTOL letadel Archer Midnight v barvách United Airlines (foto: Archer Aviation)

Obě společnosti ve spolupráci s dalšími partnery jako je město Chicago, stát Illinois, agentura World Business Chicago a energetická firma ComEd chtějí zahájit tyto pravidelné lety za použití letadel eVTOL Archer Midnight v roce 2025. Let by měl trvat přibližně deset minut. Pro porovnání – cesta autem z O'Hare do centra města může trvat v dopravní špičce i hodinu. Je zřejmé, že cestujícím by linka přinesla významnou časovou úsporu. Po zavedení této linky by mohly být eVTOL lety rozšířeny na další místa v Chicagu a jeho okolí.

United Airlines v srpnu loňského roku objednaly kalifornského start-upu Archer stovku jeho elektroletadel. Zároveň podpořili vývoj těchto letadel zálohou 10 milionů dolarů. Letadla eVTOL jsou díky svému kolmému startu a přistání, nulovým emisím a nízkému hluku vhodná pro nasazení ve velkých městech. Archer vloni v listopadu loňského roku zveřejnil detaily svého eVTOL Midnight. Ten je určen pro přepravu čtyř cestujících na krátké vzdálenosti do 32 kilometrů. Typicky se jedná o přepravu z letiště do centra města. Společnost Archer Aviation již dříve oznámila podobné linky z letišť v Miami, Newarku a Los Angeles.

Témata