United a Mesa Airlines plánují koupit 200 elektroletadel Heart ES-19

13.07.2021 - USA & KanadaAmerická letecká společnost United Airlines dnes oznámila, že si u švédského výrobce elektroletadel Heart Aerospace rezervovala 100 kusů letadel ES-19. Švédský výrobce slibuje, že první let elekrického letadla pro 19 osob s doletem 400km má být proveden v roce 2024, v roce 2026 mají být zahájeny dodávky prvních letadel pro komerční využití.

Scott Kirby a United Airlines zřejmě projektu věří. United Airlines nejenže vydal prohlášení o záměru koupi 100 kusů těchto elektroletadel, zárověň vstoupil do švédského výrobce i kapitálově. Rovněž spřátelená společnost Mesa Airlines, která ve Wet-Lease pro United Airlines létá, vydala rovněž shodný záměr o pořízení 100 kusů letadel Heart ES-19. Aby se obojí mohlo proměnit v závaznou objednávku, musí švédský výrobce splnit bezpečnostní, ekonomické a provozní požadavky na parametery stroje, které United v prohlášení o záměru rovněž definovala.

United Airlines není jedinou leteckou společností, která se o elektroletadla švédského výrobce zajímá. V minulosti projevily o koupi tohoto letadla zájem rovněž společnosti Air Greenland, Braathens, SAS a Wideroe. Letecké společnosti doufají, že během 5-10 let bude technologie ukládání energie do baterie natolik vylepšená, že umožní výrobcům letadel vyrábět právě malá spolehlivá elektroletadla s podobnými parametry jako má mít Heart ES-19. Tiché a malé elektroletadlo by tak mohlo přinést renesanci malých letišť uprostřed velké aglomerace, kde by jinak hlučnější stroj se spalovacím motorem přistávat kvůli hlukovým a emisním limitům v budoucnu nesměl.

Otázkou však zůstává, zda se dnešní prohlášení o záměru nakonec skutečně podaří přetavit v závaznou objednávku nebo jestli se spíš nejedná spíš o PR marketingový tah, tak, aby si zákazníci společnosti United firmu v podvědomí spojili s ekologickými iniciativami...

vizualizace stroje Heart ES-19 v barvách United Airlines (zdroj: media kit společnosti United)

Témata