Turkish Airlines zahájily pravidelné lety do Austrálie

03.03.2024 18:20 - EvropaV pátek 1. března večer odstartoval z istanbulského mezinárodního letiště Boeing 777-300ER registrace TC-LJF společnosti Turkish Airlines k inauguračnímu letu nové linky TK168 do australského Melbourne. Na palubě letadla byli mezi 349 cestujícími také zástupci společnosti včetně předsedy Turkish Airlines Ahmeta Bolata, další pozvaní hosté a novináři. Další den večer pak letoun přistál v Melbourne a zahájil tak pravidelné lety do Austrálie. Linka do Melbourne bude zatím provozována třikrát týdně, od příštího týdne bude na linku nasazen Airbus A350-900, který bude v dubnu nahrazen Boeingy 787 Dreamliner.

Boeing 777-300ER po přistání na ploše letiště v Melbourne (zdroj: video Melbourne Airport)

Nová linka je historicky prvním spojem Turkish Airlines na australský kontinent. Jedná se také o nejdelší linku v nabídce společnosti. Celková doba letu z Istanbulu do Melbourne s mezipřistáním v Singapuru je 17,5 hodiny. Jedná se také o jediné přímé letecké spojení mezi Tureckem a Austrálií. Turkish Airlines jsou rovněž jedinou evropskou leteckou společností, která nyní nabízí pravidelné lety do Melbourne.

Po přistání na letišti v Melbourne Ahmet Bolat uvedl, že Turkish Airlines o možné brzkém zahájení pravidelných letů do Sydney. V závislosti na dostupnosti letadel mohla být otevřena do konce letošního roku. Podle Bolata by chtěla společnost létat do Sydney čtyřikrát týdně.

Zahájení letů Turkish Airlines do Melbourne představuje důležité rozšíření nabídky leteckého spojení do Austrálie. Turecký dopravce se zde pouští do přímé konkurence s dopravci z Perského zálivu, kterým se v minulosti podařilo vytlačit z letů do Austrálie řadu evropských leteckých společností.

Podle letového řádu trvá cesta z Prahy do Melbourne letem Turkish Airlines celkem 26 hodin a 20 minut. Zde společnost zaostává za Emirates, které dokáží nabídnout za 22 hodin a 5 minut. To je dáno zejména tím, že u Emirates je let do Austrálie již bez mezipřistání. U Qatar Airways je celková cesta doba cesty z Prahy do Melbourne pak 23 hodin 25 minut (rovněž bez mezipřistání). Delší dobu vynahrazují Turkish Airlines zatím nižší cestou než zmínění dopravci ze Zálivu. Aktuálně jsou v prodeji zpáteční letenky z Prahy do Melbourne od 26 485 korun. U Emirates nyní stojí letenky do Austrálie přes 40 tisíc korun. Dá se však předpokládat, že u tureckých aerolinií se jedna o závaděcí ceny v souvislosti se zahájením letů.

Co se týče mezipřistání v Singapuru, které je nyní nutné kvůli doplnění paliva, vynechání této zatím nutné zastávky má v budoucnosti umožnit nasazení letadel Airbus A350-1000. Turkish Airlines mají nyní závazně objednáno celkem patnáct letadel A350-1000.

S novou dálkovou linkou se celkový počet destinací, do kterých létají Turkish Airlines zvýšil na 345 ve 129 zemích. Turecký národní dopravce je nyní jednou z mála leteckých společností na světě, která se může pochlubit tím, že pravidelně létá na pět kontinentů.

Témata