Turkish Airlines uzemní 30 letadel a zruší 22 destinací

28.11.2016 - EvropaDobře vydělávající stroj jménem Turkish Airlines se zadrhl a expanze společnosti prozatím skončila. Turecký deník Hürriyet informoval, že Turkish Airlines uzemní 30 letadel a zruší lety do 22 destinací. Kvůli teroristickým útokům a politickým turbulencím po nedávném pokusu o vojenský převrat v Turecku, ale i přepálené expanzi, se aerolinie dostala letos poprvé od částečné privatizace v roce 2006 do červených čísel. Následkem těchto událostí výrazně poklesl zájem turistů o cestu do Turecka, na což doplácejí i Turkish Airlines.

Turkish Airlines - Airbus A330
Část flotily letadel Airbus A330 zůstane na zemi (foto: © Turkish Airlines)

Vedení společnosti reaguje na nepříznivý vývoj redukcí flotily a rušením destinací. Uzemněno by mělo být 30 letadel různých typů, tedy zhruba desetina flotily. Podle deníku bylo již odstaveno na letišti v jihoturecké Antalyi 12 letadel Airbus A330-200. Na letišti v hlavním městě Ankaře jsou zas odstaveny čtyři letouny Airbus A320. Dále mají být uzemněny dva Airbusy A340-300, šest strojů Airbus A319 a šest Boeing 737-800. Turkish Airlines již před několika týdny vyjednaly s výrobci odklad v dodávkách 165 objednaných letadel Airbus A321neo a Boeing 737 MAX.

Turkish Airlines - Boeing 737 MAX
Letouny Boeing 737 MAX převezmou Turkish Airlines později (foto: © Boeing Co.)

Adekvátně k snížení kapacity dojde k redukci pravidelných linek. To bude pro tureckého národního dopravce zvlášť bolestné. Na svou síť linek byly Turkish Airlines v posledních letech patřičně hrdí. Žádná jiná letecká společnost na světě nelétá totiž do více zemí. Nyní z letového řádu má zmizet 22 destinací, přičemž 17 bude mezinárodních: Aalborg (Dánsko), Aqaba (Jordánsko), Batna (Alžírsko), Bordeaux (Francie), Friedrichshafen (Německo), Ivano-Frankivsk (Ukrajina), Janov (Itálie), Kano (Nigérie), Karlsruhe (Německo), Kermanshah (Irán), Khujand (Tádžikistán), Münster (Německo), Osh (Kyrgyzstán), Pisa (Itálie), Qassim (Saúdská Arábie), Rotterdam (Nizozemí) a Tlemcen (Alžírsko). Během zimního letové řádu Turkish Airlines zastaví vnitrostátní lety do tureckých měst Edremit, Eskisehir, Siirt, Tokat a Usak.

Turkish Airlines - Letiště Istanbul-Ataturk
Letoun Turkish Airlines na istanbulském letišti Atatürk (foto: Atbtr/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Společnost rovněž revidovala odhad počtu přepravených cestujících z původně plánovaných 73 milionů na 62 milionů pasažérů. Podle dříve publikovaných výsledků poklesl počet cestujících za první tři čtvrtletí o 7 procent. Výrazně o 18,9 procent klesl počet cestujících na mezinárodních linkách. Navzdory původně optimistickým prohlášením představitelů společnosti, že se Turkish Airlines brzy vzpamatují z propadu způsobeným negativními událostmi, se situace zatím nelepší. Přesto vedení aerolinie stále plánuje pro příští rok velkou objednávku dálkových letadel nové generace. Podle předsedy představenstva společnosti Ilkera Ayciase se bude rozhodovat mezi letouny Boeing 787 či Airbus A350.

Témata