Turkish Airlines připravuje megaobjednávky až na 600 letadel

15.05.2023 00:08 - EvropaLetecká společnost Turkish Airlines připravuje megaobjednávky až na 600 nových letadel. Podle agentury Reuters to ve čtvrtek na setkání se zástupci médií uvedl Ahmet Bolat, předseda představenstva Turkish Airlines.

Bolat ve svém vyjádření neuvedl jméno žádného výrobce, který by měl nová letadla tureckému dopravci dodat. Podle Bolata společnost objedná 400 jednouličkových a 200 širokotrupých dálkových letadel. Podle něj se flotila Turkish Airlines do roku 2033 rozroste ze současných 332 až na 813 letadel.

Taková objednávka by byla vůbec největším kontraktem od jedné letecké společnosti v dějinách civilního letectví a překonala by nedávnou objednávku na 470 dopravních letadel od společnosti Air India.

(ilustrační foto: Alireza Akhlaghi/Pexels)

Ahmet Bolat uvedl i termín oznámení objednávek. Od 4. do 6. července jsou Turkish Airlines v Istanbulu hostitelem výročního zasedání IATA. „V průběhu konference IATA oznámíme objednávky. S jedním z velkých výrobců dokončujeme jednání,“ uvedl Bolat podle agentury Reuters.

Tímto výrobce by měl být podle všeho Boeing, který by získal část kontraktů. Dá se očekávat, že Turkish Airlines svou objednávku rozdělí a část získá také Airbus. Kontrakty uzavřené se společností Airbus by mohly být oznámeny na Pařížském aerosalonu, který začíná 19. června.

Plánovaná expanze má posílit postavení Turkish Airlines zejména vůči arabským dopravcům z oblasti Perského zálivu. Oproti nim mají Turkish Airlines výhodu v silném domácím trhu. Zároveň společnost již vybudovala rozsáhlejší síť mezinárodních linek a je tak již zavedena na více trzích.

Témata