Turkish Airlines obnovily lety do afghánského Kábulu

22.05.2024 14:30 - Asie & AustrálieLetecká společnost Turkish Airlines včera obnovila své pravidelné lety z Istanbulu do Kábulu. Stalo se tak po téměř tříletém přerušení, ke kterému došlo poté, co hnutí Taliban v srpnu 2021 obsadilo Kábul. První let Turkish Airlines byl po přistání na kábulském letišti přivítán zástupci afgánského ministerstva dopravy a civilního letectví a dalšími vládními úředníky.

Turecký dopravce bude v průběhu letního letového řádu létat do afgánského hlavního města čtyřikrát týdně s Airbusy A330-200.

Letadlo Turkish Airlines po příletu na kábulské letiště (foto: Turkish Embassy in Kabul)

Turkish Airlines jsou v současnosti jedinou evropskou leteckou společností, která do Afghánistánu provozuje pravidelné lety. Na trase mezi Istanbulem a Kábulem dále létají afghánské společnosti Ariana Afghan Airlines (2x týdně A310) a Kam Air (4x týdně B737).

Obnovení linky Turkish Airlines znamená výrazně zlepšení leteckého spojení s Afghánistánem. Překvapivě ceny letenek nejsou ani příliš vysoké vzhledem k tomu, o jakou destinaci se jedná. Zpáteční letenky z Istanbulu do Kábulu lze rezervovat za ceny okolo 18400 korun.

Ze zahraničních dopravců obnovily své pravidelné lety do Kábulu po převzetí moci Talibanem zatím jen Air Arabia, flydubai a iránské společnosti Mahan Air a Yazd Airways.

Slavnostní otevření obnovéné linky Turkish Arlines na letišti v Kábulu (foto: Turkish Embassy in Kabul)

Témata