Turkish Airlines chtějí létat do Austrálie

21.09.2018 - EvropaV příštím roce by měly být zavedeny pravidelné lety Turkish Airlines z Istanbulu do Sydney. Překvapivá informace zazněla na každoroční konferenci Turkish Airlines Corporate Club Conference 2018. Moderátor australského původu položil šéfovi aerolinie Ilkeru Aycimu dotaz, zda Turkish Airlines plánují zavést lety do Austrálie bez mezipřistání. Ayci se před publikem zeptal přítomného manažera rozvoje sítě linek, který odpověděl, že takové lety bude možné spustit v červnu příštího roku.

Až na potvrzení od samotného Ayciho nezazněly žádné další informace k chystaným letům. Není tak jasné, s jakým typem letadla chtějí Turkish Airlines létat do Austrálie. Ayci uvedl, že v červnu příštího roku má společnost převzít první Airbus A350-900. Tento typ má dolet 15000 km, což odpovídá vzdálenosti Istanbulu a Sydney. Tento typ by tak mohl být na novou linku do Sydney nasazen. Ještě předtím mají Turkish Airlines převzít první Boeing 787-9, dolet tohoto typu je v běžné konfiguraci kratší (14 140 km). Australský Qantas létá se 787-9, který má sníženou kapacitu, na nedávno zavedené lince z Perthu do Londýna, jejíž délka odpovídá vzdálenosti Istanbulu a Sydney.


Turkish Airlines - Airbus A350-900 (foto: Airbus SAS)

Každopádně se se plánovaná linka zařadí mezi pravidelné letecké spoje na světě. Zároveň se bude jednat o vůbec první pravidelnou linku spojující Sydney s evropským kontinentem bez mezipřistání. Zahájení letů do Austrálie tak bude pro Turkish Airlines významnou výzvou. Společnost sice létá do 305 destinací ve 122 zemích světa, pátý kontinent však dosud ve své nabídce nikdy neměla. V roce 2013 sice turecké aerolinie oznámily otevření linky do Sydney (tehdy s mezipřistáním), k zahájení letů však nedošlo.

S linkou do Austrálie budou Turkish Airlines konkurovat především blízkovýchodní velké trojce (Emirates, Etihad Airways a Qatar Airways), které lety mezi Evropou a Austrálií prakticky ovládly. Geografická poloha Istanbulu je ideální pro zprostředkování spojení mezi prakticky celou Evropou a Austrálií. Dalším důležitým faktorem je to, že Turkish Airlines mají Evropu velmi dobře pokrytou, svými lety totiž obsluhují již 114 destinací na evropském kontinentu.

Štítky