Tunisko dnes ochromí generální stávka. Veškeré lety do země budou zrušeny.

16.06.2022 - Afrika



Podle agentury Reuters mají být dnes z důvodu generální stávky v Tunisku zrušeny veškeré mezinárodní lety. Na letišti v hlavním městě Tunisu tak v brzkých ranních hodinách přistály jen lety domácího dopravce Tunisair z Istanbulu, Casablanky a Montréalu. První let z letiště je v plánu do Istanbulu, s původně plánovaným odletem dnes ve 23:35. Nově je posunut po skončení stávky na 17.6. v 0:50.

Stávku svolala mocná odborová organizace Union Générale Tunisienne du Travail (UGTT). Téměř 700.000 lidí má dnes v Tunisku vstoupit do stávky, která ochromí kromě letecké i veškerou mezinárodní námořní dopravu. Zaměstnanci státních podniků v Tunisku totiž budou protestovat proti rozhodnutí prezidenta Kaise Saída zmrazit mzdy s cílem získání půjčky pro Tunisko od Mezinárodního měnového fondu ve výši 4 miliard dolarů. UGTT ve svém prohlášení uvedla, že "nikdo nemůže popřít bezprecedentní zhoršení sociální situace zaměstnanců". Dodala, že stávka přichází "ve světle nízkých mezd, rostoucích vysokých životních nákladů, zhoršení kupní síly, úpadku sociálních služeb a vysokého daňového zatížení". Noureddine Taboubi, generální tajemník UGTT, varoval, že současná sociální a hospodářská politika tuniské vlády je pro běžné Tunisany velmi bolestivá. Uvedl, že UGTT si vybrala 16. červen, protože na něj navazuje poslední den maturitních zkoušek a odbory nechtěly v tomto období narušit chod veřejných škol.

Ekonomičtí experti uvedli, že generální stávka, která začne o půlnoci 16. června a potrvá 24 hodin, bude tuniskou ekonomiku stát odhadem 200 milionů dinárů (65 milionů dolarů) a přiměje investory, aby si do budoucna rozmysleli, zda budou v zemi podnikat. Tuniská inflace dosáhla tento měsíc 7,8 %, což je nejvyšší hodnota za posledních 30 let, zatímco země čelí politickému patu od července 2021, kdy Saíd pozastavil činnost parlamentu a později jej rozpustil, což jeho kritici považují za formu puče. Jeho odpůrci ho obviňují, že země směřuje opět k autokracii.

budova letiště v hlavním městě Tunisu, duben 2009 (autor: Cimoi, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata