Tibet Airlines otevřou dálkovou linku do Helsinek

09.01.2019 - Asie & AustrálieČínská letecká společnost Tibet Airlines bude nové létat do Finska. Aerolinie zahájí 8. dubna 2019 lety na nové pravidelné lince z Ťi-nanu do Helsinek. Nová linka má být provozována dvakrát týdně letounem Airbus A330-200. Letoun bude létat v konfiguraci pro 279 cestujících přičemž 12 sedadel bude v business class, 32 v premium economy a dalších 235 míst v ekonomické třídě. O nové lince informovala společnost Finnavia, která provozuje letiště v Helsinkách.

Tibet Airlines - Airbus A330-200 (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Ťi-nan (anglicky Jinan) leží na severovýchodě Číny nedaleko pobřeží Žlutého moře. Ťi-nan je hlavním městem provincie Šan-tung (Shandong). Město, které má 6,8 milionů obyvatel, je rovněž důležitým ekonomickým centrem a dopravním uzlem. Místní mezinárodní letiště má nyní pravidelné spojení se dvěma evropskými destinacemi. Francouzská společnost XL Airways France létá do Ťi-nanu jednou týdně s letounem Airbus A330-200 na lince z pařížského letiště Charlese de Gaulla. Ruská společnost Pegas Fly pak nabízí s Boeingem 767-300 spojení do Ťi-nanu dvakrát týdně z moskevského letiště Žukovskij.

Terminál mezinárodního letiště v Ťi-nanu (foto: Rolfmueller/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Mezinárodní letiště v Helsinkách má velmi dobré spojení s Čínou díku Finnairu, pro který je Čína jedním z nejdůležitějších trhů. Finská společnost nabízí 44 letů týdně hned do sedmi čínských destinací. V loňském roce cestovalo mezi Finskem a Čínou celkem 835 tisíc cestujících. Tibet Airlines bude první čínskou aerolinií, která zahájí lety do Helsinek. O dva měsíce pak má začít létat do finské metropole dále společnost Juneyao Airlines, která otevře linku ze Šanghaje.

Tibet Airlines vznikly v roce 2011 a v témže roce zahájily provoz na první lince z tibetské Lhasy do Pekingu. V současnosti společnost provozuje 18 letadel Airbus A319, 6 A320 a 5 A330-200. Hlavní základnu má v Lhase odkud nabízí síť vnitrostátních linek. Vedle necelé třicítky domácích destinací Tibet Airlines rovněž létají do Nepálu (Káthmándú) a Thajska (Ko Samui).

Témata