Temel Kotil odchází z čela Turkish Airlines

21.10.2016 - EvropaDlouholetý výkonný ředitel Turkish Airlines Temel Kotil dnes rezignoval na svou funkci. Své odstoupení z funkce Kotil potvrdil redakci serveru Atwonline.com s tím, že nyní je na cestě do Ankary, kde dojde oficiálnímu předání rezignace. Ještě dnes by měla společnost vydat oficiální prohlášení pro burzu cenných papírů v Istanbulu. Temel Kotil, původním povoláním letecký inženýr, se stal v roce 2003 viceprezidentem společnosti. V roce 2005 pak byl jmenován výkonným ředitelem Turkish Airlines, které v té době přepravily se 73 letadly celkem 12 milionu cestujících ročně. Za jeho vedení se turecké aerolinie staly jednou z nejvýznamnějších leteckých společností na světě. Dnes flotila Turkish Airlines čítá 299 letadel a ročně přepraví 61 milionů cestujících.

Temel Kotil na konferenci WTTC Global Summit 2015 (foto: World Travel & Tourism Council/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Temel Kotil má nově stát v čele Turkish Aerospace Industries (TAI), což je uváděno i jako důvod jeho rezignace. Firma TAI sídlící v Ankaře je významným výrobcem a dodavatelem vojenské letecké techniky. Vlastní výroba zahrnuje tréninkový letoun, bezpilotní dopravní prostředky, licenční helikoptéry a také kosmické družice. Podle agentury Reuters se má novým výkonným ředitelem Turkish Airlines stát Bilal Eksi, který dnes stojí v čele tureckého leteckého úřadu. Do své funkce má být jmenován bezprostředně po přijetí rezignace Kotila.

Turkish Airlines byly částečně zprivatizovány v roce 2004 formou prodeje akcií na burze v Istanbulu. V současnosti vlastní turecká vláda podíl v Turkish Airlines ve výši 49,12 procent, zbylých 50,88 procent akcií je veřejně obchodováno na burze. Samotné Turkish Airlines plně vlastní nízkonákladovou aerolinii Anadolujet a drží 50 procent akcií v turecko-německé letecké společnosti SunExpress.

Témata