Také převzetí Air Europa koncernem IAG chce Evropská komise hloubkově prošetřit

26.01.2024 06:50 - EvropaVe středeční tiskové zprávě Evropská komise informuje, že též u navrhovaného převzetí letecké společnosti Air Europa koncernem IAG má vážné obavy o narušení hospodářské soutěže a zahájila tak druhou, hlubší fázi posouzení tohoto záměru. Koncern IAG, který již nyní ovládá letecké společnosti British Airways, Iberia, Aer Lingus, Vueling a LEVEL by rád převzat 80 % podílu ve společnosti Air Europa od současného majitele - společnosti Globalia za částku 400 miliónů euro.

Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Komise odpovědná za politiku hospodářské soutěže, ve svém středečním prohlášení doslova uvedla: "IAG a Air Europa jsou předními leteckými společnostmi ve Španělsku. Naším hloubkovým šetřením se chceme ujistit, že transakce nebude mít negativní dopad na ceny nebo kvalitu služeb osobní letecké dopravy ve Španělsku a mimo něj."

Komise se zejména domnívá, že tato transakce by mohla omezit hospodářskou soutěž na některých španělských vnitrostátních trasách, například na letech mezi Iberijským poloostrovem a Baleárskými a Kanárskými ostrovy, kde neexistuje alternativa vysokorychlostního vlaku. Panují také obavy o narušení soutěže na letech ze Španělska do zemí Evropského hospodářského prostoru a do zemí, jako je například Izrael, Maroko, Spojené království a Švýcarsko. V neposlední řadě existují obavy o konkurenci na dálkových trasách, zejména mezi Madridem a Severní a Jižní Amerikou, kam mají zejména společnosti Iberia a Air Europa rozsáhlý společný seznam destinací a čelí konkurenci pouze několika málo dalších konkurentů.

Komise se bude podrobně zabývat možným dopadem na konkurenci na letišti Madrid Barajas, a dopadem transakce na externí dopravce, kteří jsou závislí na přístupu k vnitrostátní síti a síti krátkých tratí společností IAG a Air Europa. Evropská komise tak musí o této navrhované akvizici oznámit své konečné rozhodnutí do 7. června 2024.

Air Europa má svoji největší základnu v Madridu, původní její bází je avšak letiště na Mallorce. Aktuálně provozuje flotilu 52 letadel, z toho 27 Boeingů 737-800, 14 Boeingů 787-9 a 11 Boeingů 787-8. Průměrný věk letadel flotily je 8,3 roku. Dalších 9 letadel Boeing 737-800 provozuje dceřiná Air Europa Express.

Boeing 787-8 společnosti Air Europa, květen 2016 (autor: Alan Wilson, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata