Také Amadeus hlásí za rok 2022 zisk

26.02.2023 - EvropaTaké společnost Amadeus IT Group, S.A. v páteční tiskové zprávě hlásí návrat do ziskové zóny po ztrátách během pandemických let. Za rok 2022 docílila společnost čistého zisku ve výši 742 miliónů euro. O rok dříve byla ještě ve ztrátě 45 miliónů eur.


sídlo společnosti Amadeus v Nice - Sophia Antipolis, září 2013 (autor: Ddraft, Wikimedia Commons, GFDL)

Amadeus je významný hráč na poli služeb počítačového rezervačního systému (CRS) respektive globálního distribučního systému (GDS), přes který se prodávají letenky nezávislí prodejci letenek nebo cestovní agentury zároveň pro více leteckých společností. Sídlo společnosti Amadeus IT Group, S.A. je v Madridu, ovšem datové centrum má v německém Erdingu v blízkosti letiště Mnichov. Významná vývojová střediska má společnost rovněž ve Francii (Nice - Sophia Antipolis), Indii (Bangalore), ve Velké Británii (Londýn) a USA (Boston). Kromě rezervací letenek se GDS systém Amadeus používá také k rezervaci výletních plaveb, trajektů, hotelových pokojů a pronájmu automobilů.

vysvětlení vztahu mezi CRS a GDS systémy (autor: Sahirshah, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Společnost Amadeus je tak úzce spojena s vývojem celosvětového cestovního ruchu. Její akcie se obchodují na burze v Madridu a dalších světových burzách. V pátek v reakci na zprávu společnosti zpevnily její akcie o 2% na úroveň 56,90 euro za akcii.

Témata