Suchoj získal zájemce o Superjety v Dubaji

17.11.2018 - Asie & AustrálieSpolečnost Sukhoi Civil Aircraft podepsala tento týden na Bahrain Air Show předběžné smluvní ujednání (LOI) se zástupci Alexcina LLC ze Spojených arabských emirátů. Skupina sídlící v Dubaji má zájem o koupi dvanácti letadel Suchoj Superjet 100.

Podle vydaného prohlášení by letouny měly létat u dceřiné společnosti Alexcina Airways a dalších zákazníků Alexcina LLC. Konfigurace a podmínky dodání letadel budou předmětem dalšího jednání obou stran. V případě finalizace objednávky by hodnota kontraktu podle ceníku výrobce dosáhla výše 600 milionů dolarů.


Podpis ujednání v Bahrajnu, zleva Antoine Breidy z Alexcina LLC, vpravo šéf Sukhoi Civil Aircraft Alexandr Rubstov (foto: Sukhoi Civil Aircraft)

Alekcina LLC zastřešuje několik firem, které působí v oblasti stavebnictví, energetiky, letectví a vojenských dodávek. V současnosti skupina Alexcina neprovozuje žádné letadlo. O připravovaných Alexcina Airways nejsou k dispozici další informace.

Ruskému výrobci se jeví Blízký východ jako perspektivní oblast. V roce 2016 uzavřel Suchoj předběžné ujednání s egyptskou Air Leisure na čtyři stroje SSJ-100, letos pak s iránskými společnostmi Aseman Airlines a Iran Air Tours, která každá měla zájem od dvacítku letadel. Přestože se Irán jeví jako velmi perspektivní trh, SSJ-100 není možné do této země kvůli americkým sankcím exportovat. Podíl amerických součástek v letounu totiž činí 22 procent. Šéf Suchoje Alexandr Rubstov v Bahrajnu uvedl, že z těchto důvodů bude nutné prodej iránským společnostem odložit a vrátit se k němu až podíl amerických součástek v SSJ-100 klesne pod 10 procent.

Štítky