Stop spojení Lufthansa-Eurowings?

09.03.2001 - EvropaNěmecký federální antimonopolní úřad oznámil, že pravděpodobně nepovolí Lufthanse koupit menšinový podíl ve společnosti Eurowings, německé největší nezávislé letecké společnosti, pokud Lufthansa neučiní kroky k zachování konkurenčního prostředí. Antimonopolní úřad prohlásil, že své konečné rozhodnutí oznámí 19. března. Do té doby je ochoten diskutovat s představiteli Lufthansy za podmínky, že Lufthansa vhodně doplní své plány. Lufthansa se minulý podzim dohodla o koupi 24.9% podílu soukromé společnosti Eurowings s možností zvýšit tento podíl za tři roky na 49%.

Airbus A319 společnosti Eurowings

Antimonopolní úřad své výhrady opírá o skutečnost, že Lufthansa má již nyní monopol na 66 z jejích 86 vnitrostátních linek a koupě by eliminovala konkurenci na dalších čtyřech linkách. Juergen Weber, výkonný ředitel Lufthansy, prohlásil, že společnost nemá v plánu přistoupit k jakýmkoliv ústupkům, avšak jednání s antimonopolním úřadem by měla pokračovat: "Jedna věc musí být jasná. Nacházíme se v globálním prostředí a nikoliv v německé vesnici." Poukázal rovněž na sérii loňských akvizic provedených společností Air France, které byly povoleny bez jakýchkoliv výhrad ze strany francouzských antimonopolních úřadů.

Lufthansa a Eurowings prohlásily nezávisle na sobě, že jejich spolupráce by měla být zahájena se začátkem platnosti letního letového řádu. Jednalo by se o codesharing 1500 letů týdně. Eurowings by se rovněž připojily k frequent-flyer programu Lufthansy. Podle letních letových řádů německých letišť má dojít od března k zrušení nebo značnému omezení provozu na linkách do Amsterdamu, kam Eurowings "dodával" cestující svému dřívějšímu partnerovi, společnosti KLM (nyní budou cestující nasměrováni na huby Lufthansy). Nizozemský vlajkový přepravce si z těchto důvodů pořídil několik strojů ATR-72, které mají zastoupit letouny Eurowingsu.

Štítky