Star Alliance zvažuje přesun sídla z Frankfurtu

10.02.2021 - EvropaPodle německé agentury DTS zvažuje uskupení Star Alliance změnu svého sídla. Dosud aliance sídlila od svého založení 14. května 1997 ve Frankfurtu nad Mohanem. Vypjaté vztahy mezi frankfurtským letištěm na jedné straně a Lufthansou a šéfem Star Alliance Jeffrey Gohem na druhé straně vedou k úvahám, že v nejbližší době dojde k přestěhování sídla aliance. Společně s jejím sídlem má být rovněž přestěhováno její servisní centrum, které poskytuje členům aliance IT služby. Momentálně pracuje na projektu biometrického rozpoznávání cestujících, aby letecké společnosti umožnily svým zákazníkům v dobách pandemie bezkontaktní cestování.

Airbus A320 společnosti TAP v barvách Star Alliance, červen 2011 (foto: Darren Hall, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Jako favorizované nové sídlo Star Alliance je překvapivě navrhován Londýn, přestože zde žádný člen aliance nemá své sídlo ani hub. Navíc kvůli Brexitu firmy Velkou Británii spíše opouštějí. Podle informovaných zdrojů jsou tak ještě ve hře Brusel, Curych a Los Angeles. Tato města mají oproti Londýnu výhodu, že v nich má člen Star Aliance svůj hub. U prvních dvou jsou to dceřiné společnosti Lufthansy a v Los Angeles má svůj velký hub United Airlines. Je však také možné, že Star Alliance si hodlá tímto prohlášením jen ve Frankfurtu zlepšit vyjednávací pozici a dosáhnout ústupků ze strany tamního letiště.

Star Alliance je největší světovou aliancí vzájemně spolupracujících leteckých společností. Zakládajícími členy byly Air Canada, Lufthansa, Scandinavian Airlines, Thai Airways a United Airlines. Od té doby se její řady rozrostly na dnešních 26 členů.

Štítky