Společnost Porter Airlines objednala 30 Embraerů 195-E2

13.07.2021Kanadská společnost Porter Airlines objednala u brazilského výrobce letadel 30 Embraerů E195-E2. Současně si zajistila opci na dalších 50 letadel. Při uplatnění všech opcí dosahuje hodnota objednávky výše 5,82 milardy dolarů. Porter Airlines se stanou prvním provozovatele letadel E195-E2 v Severní Americe.

Vizualizace Embraeru E195-E2 v barvách Porter Airlines nad domácím Torontem (foto: Embraer)

Porter Airlines má v současnosti ve flotile 29 letadel De Havilland Canada Dash Q400. V současnosti jsou však všechna letadla společnosti uzemněna. Z důvodu pandemie Covid-19 a kanadských restrikcí totiž společnost od 20 března 2020 zatím neprovozuje žádné lety. Termín obnovení letů byl v minulosti několikrát posouván, aktuálně společnost plánuje obnovit lety k 17. září 2021.

De Havilland Canada DHC-8-40 společnosti Porter Airlines na letišti Billy Bishopa, leden 2019 (foto: Andrew Scheer, Wikimedia Commons)

V minulosti se společnost zaměřovala především na obsluhu vnitrostátních letů po Kanadě. Létala též i do několika měst v USA. Hlavní hub společnosti bylo dosud menší letiště v Torontu - Billy Bishop Toronto City Airport, které se nachází na ostrově v blízkosti centra města. Letiště je pojmenováno po Billy Bishopovi - kanadském leteckém esu z první světové války, který docílil 72 oficiálních sestřelů. Toto letiště má však omezení a není vhodné pro starty a přistání proudových letadel. V roce 2013 navrhla společnost Porter Airlines řešení ve formě prodloužení přistávací dráhy, tak aby byla vhodná pro přistávání letadel Airbus A220, které plánovala společnost objednat. Zástupci města a později i federální vlády řešení nepodpořili a Porter Airlines objednávku letadel A220 nerealizovala.

Letiště Billy Bishop Toronto City leží na Toronto Islands v těsné blízkosti centra města. Spojení s pevninou zajišťuje každých 15 minut přívoz (foto: Arild Vågen/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Nyní tak současně s objednávkou letadel Embreaer společnost oznámila, že své sídlo i hlavní hub přesune na největší letiště v Torontu - na Pearson International Airport. Součástí plánu přesunu hubu je i změna strategie společnosti. Společnost plánuje současně s dodávkami nových letadel zavést více letů do USA a nově i dovolenkové lety do destinací v Karibiku.

Témata