Český hokejový tým byl vykázán z letounu Air Canada. Na vině byl kromě dopravce zřejmě i ruský tým.

02.01.2022 - USA & KanadaJiž tak nepovedený juniorský hokejový šampionát v Kanadě měl pro naše hráče neobvyklou dohru. Šampionát byl nejen předčasně ukončen kvůli šíření nemoci Covid-19 v jednotlivých týmech, včetně českého, ale měl pro naše hokejisty ještě hořkou dohru kvůli omylu zaměstnanců společnosti Air Canada.

https://twitter.com/calgaryherald/status/1477332820280365058?s=20

Na silvestrovském letu z Calgary do Frankfurtu měly jedním letadlem letět hned tři juniorské hokejové týmy: český, finský a ruský. Český tým kromě covid pozitivního hráče, který zůstal v izolaci v Edmontonu, jel na letiště do Calgary zvláštním autobusem. Cesta mezi oběma městy zabere 3 hodiny. Z Calgary měl tým letět do Frankfurtu a dál měl zajištěnou další cestu do České republiky opět vlastním autobusem, takže na rozdíl od Finů a Rusů je nečekal žádný letištní transfer ve Frankfurtu.

Český tým byl však po nástupu do letadla zaměstnanci Air Canada z letu vykázán kvůli nařčení z nevhodného chování. Marné byly pokusy o vysvětlení, že naši hokejisté nic neporušili. Podle manažera výpravy Oty Černého došlo ze strany dopravce k bezprecedentnímu omylu. Finové byli oblečeni do modrobílého oblečení, které jim zajistil národní sportovní svaz. Kdežto čeští a ruští hráči do šedých mikin, které dostali od pořadatelů turnaje s bílou výšivkou označující název země, kterou hokejisté reprezentovali.

Problém podle Černého již nastal při čekání v letištním terminálu, kdy se mnoho ruských hokejistů posilňovalo před silvestrovským letem alkoholem, nenosili roušky a odmítli si je nasadit také při nástupu do letadla. Pouštěli si hlasitě ruské hity a dokonce si jeden z hráčů během boardingu v nástupním tunelu zapálil i cigaretu. Na chování hokejistů v šedých mikinách si pak stěžovali mnozí další cestující v letadle. Zaměstnanci Air Canada reagující na tyto stížnosti nezkoumali "kdo je kdo" a rozhodli se prostě vykázat všechny mladé hokejisty v šedých mikinách z letadla.

https://twitter.com/narodnitym/status/1476646864317554692?s=20

Proti této verzi protestuje ruský hokejový svaz a jako viníka situace označuje české hokejisty. Co je pravda nebo zda je pravda skutečně černobílá nevíme. Jisté je, že Finové, ale i ostatní cestující onoho letu na sociálních sítích jednoznačně hovoří o ruských mladících porušujících pravidla. Stejně se vyjádřily i další hokejové týmy, které na terminálu čekaly na své odlety a viděli ruské mladíky bez roušek popíjet na odletovém terminálu alkohol.

Ostatně svou chybu uznal půl hodiny po odletu letadla i sám dopravce Air Canada, který český tým přebookoval na stejný let o den později, zajistil týmu letištní hotel a ubezpečil je, že druhý den již společně s ruskými hokejisty nepoletí. Český tým tak oslavil konec roku 2021 v letištím hotelu v Calgary. Byla to taková zvláštní epizoda hodně zvláštního turnaje.

Naši mladí hráči se tak můžou těšit na příští rok, kdy mistrovství světa hráčů do 20 let pořádá Rusko...

Puky s logy juniorského mistrovství světa v Kanadě (zdroj: iihf.com)

Témata