Smartwings a ČSA vloni přepravily 1,8 milionu cestujících, o 81,5 % méně

12.01.2021 - Česká republikaSkupina Smartwings Group dnes informovala o přepravních výsledcích za loňských rok. Stejně jako ostatní letecké společnosti po celém světě zaznamenala skupina kvůli pandemii koronaviru značný propad. Na pravidelných a charterových letech společnosti Smartwings a ČSA vloni přepravily více než 1,3 milionů cestujících. V meziročním srovnáním s rokem 2019 se jedná o pokles o 83,7 %. Dalších 451 tisíc cestujících skupina Smartwings přepravila na palubách svých letadel při letech pro jiné dopravce. Celkem tak letouny Smartwings Group letělo 1,8 milionu pasažérů (meziročně -81,47 %).

Smartwings - Boeing 737-700 (foto: Smartwings)

Smartwings Group v loňském roce uskutečnily celkem 13,5 tisíce letů (-78,4 %). Kromě České republiky skupina provozovala lety také z Francie, Polska, Maďarska, Slovenska a Kanárských ostrovů. Flotila Smartwings Group se skládá v současnosti ze 47 dopravních letadel.

„Na začátku loňského roku směřovala skupina Smartwings Group k nejlepšímu výsledku ve své historii. Místo toho jsme museli čelit neočekávané a bezprecedentní krizi odvětví letecké přepravy. Z důvodu drastického poklesu poptávky zapříčiněné mimořádnými okolnostmi jsme byli nuceni přistoupit k realizaci velmi razantních úsporných opatření a podniknout mnoho zásadních kroků,“ řekl Roman Vik, člen představenstva a generální ředitel Smartwings.

Kvůli pandemii onemocnění COVID-19 a následných opatření české vlády a ostatních evropských zemí SmartWings a ČSA na jaře loňského roku pozastavily na několik týdnů provoz. Po obnovení letů se provoz neobnovil ani na 20 % původní úrovně. „Dopady epidemie koronaviru způsobily propad tržeb, a to až o 90 % ve srovnání s rokem 2019. Do vypuknutí pandemie koronaviru byly Smartwings i ČSA ziskové společnosti. Kromě propadu zájmu o leteckou dopravu musí Smartwings a ČSA čelit také nerovné konkurenci ze strany těch leteckých společností, které získaly státní podporu. V EU přímou či nepřímou státní pomoc schválenou Evropskou komisí obdržela již naprostá většina leteckých společností. Smartwings a ČSA dodnes žádnou cílenou podporou nedisponují,“ uvedla tisková mluvčí skupiny Vladimíra Dufková.

„Nyní je zásadním faktorem pro návrat k cestování úspěšné zvládnutí proočkování populace. Naším cílem je být zase významným hráčem na evropském trhu letecké přepravy a konkurenceschopnou leteckou společností. Stále věříme, že to dokážeme. Hlavně díky našim zaměstnancům, kteří v této krizi obstáli a patří jím za to velký dík," dodává Roman Vik.

I přes současná omezení pokračují společnosti Smartwings Group v letech z České republiky aktuálně do 11 destinací. Kromě pravidelných a charterových letů zajišťují Smartwings a ČSA i celou řadu speciálních letů pro různé významné organizace, sportovní kluby, aj. Společnost se dlouhodobě podílí na zajišťování letů financovaných OSN a NATO pro armády skandinávských zemí do Afghánistánu a Mali. Kromě letů z České republiky provozuje Smartwings také lety ze svých zahraničích základen v Polsku, Francii, na Kanárských ostrovech, Slovensku nebo v Maďarsku.

Na jaře v době nouzového stavu skupina Smartwings Group se podílela se na zajištění dopravy potřebného zdravotnického materiálu z Číny a na repatriaci českých občanů do České republiky z Kanady, USA, Filipín, Peru, Mexika, Kuby, Panamy, Hondurasu, Dominikánské republiky, Kolumbie, Kostariky, Kanárských ostrovů a Egypta.

Štítky