Sierra Leone zrušila projekt nového letiště

12.10.2018 - AfrikaVláda Sierra Leone se rozhodla zrušit projekt výstavby nového letiště Mamamah International pro hlavní město Freetown. Projekt v hodnotě 400 milionů dolarů prosazoval předchozí prezident země Ernest Bai Koroma. Ten několik dnů před prohranými volbami podepsal s Čínou dohodu o financování výstavby letiště. V prohlášení ministerstva dopravy a letectví se uvádí, že po podrobném prozkoumání a zralé úvaze se vláda rozhodla zastavit projekt nového letiště, protože byl neekonomicky. Práce na výstavbě a všechny související zakázky budou ukončeny.


Vizualizace nového letiště Mamamah International (zdroj: mta.gov.sl)

Nově zvolený prezident Julius Maada Bio tak splnil svůj dřívější slib, že výstavbu letiště zastaví. Podle něj je nové letiště pro Sierra Leone nepotřebné a náklady na jeho výstavbu jsou nespravedlivé vůči obyvatelům, z nichž řada nemá přístup k základním službám jako je vzdělání a zdravotní péče. Projekt nového letiště kritizovaly také mezinárodní organizace jako Světová banka a Mezinárodní měnový fond s tím, že dále zvýší zadlužení země.

Nové mezinárodní letiště Mamamah International mělo být vybudováno ve vzdálenosti zhruba 50 kilometrů od hlavního města Freetownu. Letiště mělo být vybaveno moderním terminálem pro cestující, zvláštním prezidentským terminálem a disponovat ranvejí dlouhou 3500 metrů. Do provozu mělo být letiště uvedeno v roce 2022 a poté provozováno čínskými firmami.


Vizualizace terminálu pro cestující nového letiště Mamamah International (zdroj: mta.gov.sl)

Kapacita stávajícího letiště Lungi International je údajně nyní dostačující. Podle údajů statistického úřadu Sierra Leone letiště odbavilo v roce 2012 jen 225 tisíc pasažérů. V témže roce došlo k otevření nového terminálu pro cestující, který nahradil nevyhovující zastaralé odbavovací prostory. Velkou nevýhodou letiště Lungi je spojení s hlavním městem. Do Freetownu většina cestujících po přistání pokračuje lodní linkou, která odjíždí nedaleko terminálu. Cesta autem po silnicích objíždějících ústí řeky Sierra Leone trvá dvě až tři hodiny. Spojení s letištěm by mohl v budoucnu urychlit nový most přes toto ústí, na jehož výstavbě by se podle prezidenta Maada Bia mohly podílet čínské firmy.

Štítky