Sestřelení letadla - nová strategie teroristů?

03.12.2002 - Afrika



Teroristický útok na izraelské turisty provedený 28. listopadu v Keni nebyl příliš překvapivý. V posledním desetiletí se totiž stále častěji stávají cílem teroristů západní turisté v prázdninových letoviscích v rozvojových zemích - připomeňme bombový atentát na Bali, teroristický útok na synagogu v tuniské Djerbě či několik útoků na západní turisty v Egyptě. Důvodem je to, že operovat v rozvojových zemích je pro teroristy nepoměrně snadnější ve srovnání s USA či západní Evropou, kde jsou bezpečnostní opatření na znatelně vyšší úrovni. Zdá se, že psychologický účinek útoků na turisty je možná vyšší než kdyby útok byl proveden v mateřské zemi. Obětmi se totiž stávají obyčejní lidé, kteří chtějí pouze v klidu strávit dovolenou na exotických místech, zatímco doma útoky často míří na symboly státní moci (Pentagon) či symboly západního světa (World Trade Center), kde značná část obětí často připadá na příslušníky vybraných elit. Obyčejní západní turisté jsou tak cílem doslova na celém světě a například řada Američanů ze strachu z teroru ve světě volí v poslední době dovolenou doma v USA, což má samozřejmě vliv nejen na cestovní ruch, ale i na leteckou dopravu.

Arkia - 757Teroristické útoky jsou promyšlenější, rafinovanější a pečlivěji naplánované. Posledním trendem je souběžné provedení několika útoků na jednom místě - tak tomu bylo na Bali i v keňské Mombase, kde teroristé vedle bombového útoku na hotel zaútočili raketami na startující letadlo - Boeing 757 izraelské společnosti Arkia s 270 lidmi na palubě. Teroristé vypálili z terénního automobilu nedaleko letiště dvě rakety ruské výroby SA-7 na letoun. Rakety naštěstí startující Boeing minuly, objevují se zprávy, že tomu mohlo být díky protiraketovému systému, kterým by mohly údajně disponovat všechny stroje izraelských leteckých společností. Poté, co osádka zjistila, že letadlo není poškozeno, pokračovala v přímém letu do izraelského Tel Avivu, kde stroj bezpečně přistál na letišti Ben Guriona. Ještě mimo vzdušný prostor Izraele byl dopravní letoun chráněn stíhačkami izraelského vojenského letectva.

Teroristický útok potvrdil, že teroristé disponují dobrým vojenským vybavením a dokážou své akce dobře logisticky připravit. Válka, kterou teroristé vedou, nemá viditelné frontové linie. O to těžší je boj proti nim. Již dříve bylo podniknuto několik raketových útoků na civilní letadla ze strany teroristů, v posledním desetiletí zejména na území zakavkazských republik, nicméně k útokům došlo na území bojů. Je tragédií, že do této války je až přespříliš často zatahována letecká doprava. To vede zejména k růstu nákladů v souvislosti se zajištěním bezpečnosti leteckého provozu. Zdá se, že vedle zajištění bezpečnosti na palubě letadel či budovách letištních terminálů, se bude muset zvýšená pozornost věnovat i jejich okolí a to nejen v Africe, ale na celém světě.

Témata