Ryanair získal britské osvědčení leteckého provozovatele

05.01.2019 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair 3. ledna 2019 oznámila, že její britská pobočka Ryanair UK Ltd. získala od britského úřadu civilního letectví CAA osvědčení leteckého provozovatele. Britská licence umožní společnosti v případě, že nedojde k dohodě s EU, provozovat i nadále vnitrostátní lety a zajišťovat mezinárodní linky z Velké Británie. Juliusz Komorek z Ryanairu uvedl, že riziko Brexitu bez dohody roste a Ryanair proto vyzývá Velkou Británii a EU, aby se dohodly na přechodné dohodě platné od 31. března 2019, která by zajistila, že nedojde k přerušení provozu.

Ryanair - Boeing 737-800 (ilustrační foto: Ryanair)

Server ATWonline.com upozornil, že před vánočními svátky společnost převedla na Ryanair UK první letadlo. Jedná se Boeing 737-800, který byl v Irsku registrován jako EI-FEF a nově od 20. prosince 2018 nese britskou registraci G-RUKA.

Podobně postupovala nízkonákladová společnost Wizz Air, která založila pobočku Wizz Air UK, jež vloni na jaře získala britské osvědčení leteckého provozovatele. V současnosti má Wizz Air UK ve své flotile devět letadel Airbus A320/A321.

Naopak britský easyJet založil v roce 2017 v Rakousku pobočku easyJet Europe Airline GmbH, která v témže roce získala rakouskou licenci na provozování letecké dopravy. Její flotila se v současnosti skládá ze 130 letadel a easyJet Europe je tak největší rakouskou leteckou společností.

Témata