Ryanair zahájil vnitrostátní lety v Irsku

22.07.2008 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair dnes zahájila lety mezi irskými městy Dublin a Kerry. Prvním letem letěl i šéf společnosti Michael O’Leary, který nabídl každému ze šedesáti cestujících na palubě zdarma šálek čaje či kávy. Linka je provozována v rámci tříletého kontraktu na zajištění dopravní obslužnosti, který Ryanair získal od irského ministerstva dopravy.

Dříve lety mezi Dublinem a Kerry zajišťovala v rámci předchozího kontraktu společnost Aer Arann. Ryanair obdrží od irského ministerstva dopravy v příštích třech letech celkem 5 milionů eur jako příspěvek na provoz linky.

Michael O’Leary využil prvního letu, aby zkritizoval vysoké ceny účtované letištěm v Kerry. Terčem kritiky O’Learyho se staly i samotné dotace na letecké linky v Irsku. V příštích třech letech na ně irská vláda vydá 45 milionů eur. Podle šéfa Ryanairu nemají dotace dnes po zlepšení silniční a železniční sítě oprávnění. Přestože dotace jsou předmětem jeho kritiky, O’Leary uvedl, že Ryanair má právo o ně požádat, pokud jsou státem vypláceny.

Témata