Ryanair žádá cestující o doplatek německé odletové daně

13.01.2020 - EvropaZákazníci Ryanairu a jeho dceřinných společností včetně společnosti Lauda, kteří si v předstihu koupili letenky s odletem z německého letiště s termínem po 1.dubnu 2020 jsou postupně vyzýváni leteckou společností k dodatečnému uhrazení rozdílu nové německé odletové daně. Jak jsme informovali v listopadu, o zvýšení odletové daně rozhodla německá vláda v rámci klimatického balíčku.

Ryanair - Boeing 737-800 (foto: skeeze/Pixabay)

U krátkých letů (zejména po Evropě) dojde ke zvýšení sazby z 7,38 na 13,03 eur. Ryanair chce nyní tento rozdíl po zákaznících, kteří si koupili letenky již dříve. Buď rozdíl uhradí nebo mají možnost zrušení letenky a vrácení peněz zpět. Ryanair stejně jako Lauda již zákazníky, kterých se problém týká, postupně vyzývá formou mailu.

Tento postup je legální, protože německé vládní navýšení daně je vázané na termín odletu z Německa a není nijak spjaté s termínem, kdy zákazník zakoupil letenku. Mnoha cestujícím se však postup nelíbí neboť mají pocit, že celková cena jednou zakoupené služby by se již měnit neměla.

Další letecké společnosti jako Lufthansa, Tuifly, Condor nebo easyjet tento krok dodatečného poplatku zatím neplánují a jsou připraveny nést případné vícenáklady na sebe.

Ryanair tak podle názoru autora tohoto článku zákazníkům nepřímo předkládá svůj názor na německé odletové taxy a jejich navýšení - “je to záležitost voličů a politiků. Cokoli si politici v rámci boje proti klimatickým změnám za nové ekologické daně vymyslí - to bude ihned plně přeneseno na koncového zákazníka - a to klidně i se zpětnou platností...”

Štítky