Ryanair přidá další letadlo do litevského Kaunasu a otevře nové linky

26.02.2024 16:44 - EvropaNízkonákladová aerolinie Ryanair v minulém týdnu oznámila, že na svou základnu v Kaunasu přidá v letní sezóně další Boeing 737. Bude to znamenat navýšení počtu bázovaných letadle v tomto litevském městě na tři.

Společnost zároveň oznámila, že díky tomu bude moci zavést tři nové pravidelné linky. Nově bude létat z Kaunasu do Berlína (4x týdně), Pisy (2x týdně) a Zadaru (2x týdně). Linky do Berlína a Pisy budou zahájeny již koncem března, kdy začíná platit letní letový řád, do Zadaru pak aerolinie začne létat začátkem června.

Další letadlo v Kaunasu a nové linky (foto: Ryanair)

Celkem by měl Ryanair v rámci svého letního letového řádu pravidelně létat z Kaunasu do 28 destinací. Podle svých propočtů společnost předpokládá, že na letech z/do Kaunasu s novými linkami přepraví celkem 1,2 milionů cestujících ročně, což by mělo znamenat meziroční růst o 18 %. Ryanair dále uvedl, že přidání dalšího letadla bude znamenat vytvoření 30 nových pracovních míst zejména pro létající personál.

Kaunas leží ve střední Litvě zhruba sto kilometrů severozápadně od hlavního města Vilniusu. Se svými více než 300tisíci obyvateli je druhým největším městem Litvy. První historické zmínky o Kaunasu pocházejí z roku 1361, kdy zde Řád německých rytířů vybudoval hrad. Město mnohokrát změnilo svou státní příslušnost, nejdříve bylo součástí polsko-litevské unie, od konce 18. století bylo součástí Ruska. Poté, co byla po 1. světové válce vyhlášena samostatnost Litvy, byl Kaunas v meziválečném období dokonce litevským hlavním městem. Až do 2. světové války byla ve městě velmi silná židovská komunita. V současnosti je Kaunas důležitým městem pro litevskou ekonomiku zejména se spotřebním a potravinářským průmyslem, přičemž řadu závodů zde mají zahraniční firmy.

Pohled na historické centrum litevského Kaunasu (foto: BigHead/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Místní letiště v Kaunasu odbavilo v loňském roce 1,3 milionu cestujících a překonalo tak předkrizový rok 2019. Pravidelné lety z Kaunasu nabízejí jen dvě letecké společnosti, vedle Ryanairu je to Wizz Air. Ryanair je na letišti zcela dominujícím dopravcem, Wizz Air provozuje jen tři linky, přičemž od nového letního letového řádu bude provozovat z Kaunasu jen jednu linku, a to na londýnské letiště Luton.

Terminál pro cestující na letišti v Kaunasu (foto: Lithuanian Airports)

Témata