Ryanair plánuje v příštích 7 letech výrazně posílit ve Španělsku

15.01.2024 22:30 - EvropaPodle deníku El Periodico se v pátek uskutečnila schůzka mezi španělským předsedou vlády Pedrem Sánchezem a generálním ředitelem společnosti Ryanair Michaelem O'Learym. Setkání se též účastnil ministr dopravy a udržitelné mobility Óscar Puente. Na schůzce O'Leary vysvětlil svůj plán investovat v příštích sedmi letech ve Španělsku 5 000 milionů eur. Plán společnosti Ryanair pro Španělsko počítá s nárůstem počtu cestujících ze současných 55 milionů na 77 milionů, zvýšením počtu linek ze 730 na více než tisíc do roku 2030, umístěním 33 nových letadel a otevřením pěti nových základen.

Společnost Ryanair již má ve Španělsku přibližně 6 500 zaměstnanců a je lídrem v počtu přepravených cestujících s více než 700 linkami do 29 zemí ze Španělska. Na domácím vnitrostátním trhu provozuje 82 linek.

Boeing 737-800 společnosti Ryanair na letišti v Santiagu de Compostela, březen 2019 (autor: Bene Riobó, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Španělsko, které před pandemií ročně navštívilo přes 83 miliónů turistů, je druhou nejnavštěvovanější zemí světa. Nejvíce turistů - 18 miliónů sem přicestuje ročně z Velké Británie, 11 miliónů pak z Německa a stejný počet i ze sousední Francie. Žebříček prvních pěti zemí uzavírá s odstupem Itálie s 4,5 miliónů turistů a Nizozemí, odkud přicestuje do Španělska 3,7 miliónů osob ročně. Za loňský rok očekává Španělsko překonání těchto čísel. Příjmy z cestovního ruchu činí ve Španělsku kolem 12% hrubého domácího produktu a sezónní zaměstnání v turismu zmírňuje drtivé dopady jinak velmi vysoké nezaměstnanosti.

Předseda vlády a generální ředitel společnosti Ryanair se na schůzce dohodli, že budou společně pracovat na plánech posílení zejména regionálních letišť. Společně s nárůstem letecké dopravy se tak má v regionech podpořit i územní rozvoj, turistická a místní hospodářská aktivita.

Témata