Ryanair oznámil za posledních 6 měsíců rekordní zisk

07.11.2022 - EvropaIrská letecká společnost Ryanair dnes oznámila, že za první polovinu aktuálního fiskálního roku dosáhla rekordního zisku 1,371 miliard euro.

Dosud Ryanair dosáhl za šest měsíců mezi začátkem dubna a koncem září nejvyššího zisku v roce 2017, a to ve výši 1,29 miliard euro . Ryanair na rozdíl od mnoha konkurenčních leteckých společností během pandemie své piloty a posádky výrazně nepropouštěl. Díky tomu mohl využít momentu rychlého oživení, a tak za šest měsíců do konce září přepravil rekordních 95 milionů cestujících.

Společnost Ryanair uvedla, že doufá, že i za celý fiskální rok do 31. března 2023 dosáhne zisku po zdanění ve výši 1 až 1,2 miliardy eur. "Tento opatrný výhled bude i nadále velmi záviset na tom, zda nás tuto zimu nepotkají nepříznivé události, jako tomu bylo minulou zimu, které byly zjevně mimo naši kontrolu," uvedl v prohlášení generální ředitel společnosti Michael O'Leary.

Konkurenční letecké společnosti jsou co se týče nadcházejícího zimního období ještě více optimistické. Navzdory obavám z inflace a možné recese totiž dosud zaznamenávají růst prodeje letenek. Také Ryanair je opatrně pozitivní a navýšil svůj odhad počtu přepravených cestujících za celý fiskální rok o 1,5 miliónu na 168 miliónů přepravených cestujících. To by bylo výrazně více než dosavadní rekord 149 miliónů přepravených pasažérů, kterého dosáhla společnost předtím, než pandemie koronaviru zastavila cestovní ruch. Tento dosavadní rekord však již společnost za probíhající rok překonala. Ke konci října společnost za posledních 12 měsíců přepravila 157,4 miliónu pasažérů při vysoké průměrné zaplněnosti letadel ve výši 91%.

Boeing 737-800 společnosti Ryanair, srpen 2022 (autor: Tony Hisgett, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata